Що з’їдає Всесвіт?: Та інші космічні питання[перекладена]
Додано: Вів грудня 06, 2022 3:04 am
Paul Davies. WHAT’S EATING the UNIVERSE?: And Other Cosmic Questions. University of Chicago Press; First edition, 2021. 208 pages
Що з’їдає Всесвіт?: Та інші космічні питання
Пол Дейвіз
У сузір’ї Ерідані ховається космічна таємниця: ніби щось відкусило величезний шмат Всесвіту. Але хто винуватець? Діра у Всесвіті — лише одна з багатьох загадок, які розгадують космологи. Надмасивні чорні діри, бульбашки нічого, що пожирають простір, всесвіти-монстри, що поглинають інші — цими та багатьма іншими дивними ідеями займаються науковці. Завдяки приголомшливому прогресові в астрономії історія нашого Всесвіту тепер зрозуміла краще, ніж історія нашої власної планети. Але ці досягнення розкрили кілька дивовижних загадок. У цій новій наснажливій книжці відомий космолог і автор Пол Дейвіз зрозуміло пояснює, що ми знаємо про космос і його загадки, досліджуючи болісні, а часом і жахливі, можливості, які відкриваються перед нами.
Поєднуючи останні наукові досягнення з навичками оповідання, незрівнянними в космосі, відомий астрофізик і популярний автор веде нас на екскурсію до деяких із найбільших таємниць нашого Всесвіту.
Дейвіз, проводячи нас через сміливе дослідження, пропонуючи карколомні розгадки цих та інших таємниць, підводить до найбільшої видатної головокрутки з усіх: чому взагалі існує Всесвіт? І як системі безмозких, безцільних частинок вдалося породити свідомих, мислездатних істот? Сповнена дотепності та дива, «Що з’їдає Всесвіт?» – це приголомшлива подорож космічними питаннями, що, безперечно, розважить, зачарує та надихне всіх нас.
Відгуки
«Научки з космології та астрофізики рясніють у цьому захопливому букварі від фізика Дейвіза. Відповідаючи на тридцять запитань, Дейвіз прагне показати, який «красивий і приголомшливий» світ... Доступне написання та жваве оцінювання відкриттів роблять книжку чудовим вступом для читачів, які не знайомі з фізикою». ― «Паблішерз віклі»
«Темна матерія, чорні діри, темна енергія: з усією цією тіньовою термінологією в грі, не дивно, що непрофесіонали вважають космологію відворотною, тому «Що з’їдає Всесвіт?» висвітлює таємниці квантової фізики незагрозливим способом». ― «Форворд рів’юз»
«Шалена подорож величезним космосом і найпотаємнішими куточками субатомної матерії... Тривала кар'єра в космології, астробіології та квантовій механіці дає Дейвізові глибоке розуміння реалій дослідження... Подібно до величезної порожнечі, яка зяє на небі в напрямку сузір’я Ерідану, пустоти, що, на думку деяких, може бути ознакою іншого всесвіту, який збирається поглинути наш власний, таємниці космосу такі величезні й такі дивні, що ми не можемо не бути вражені». ― «Вол-стрит джорнел»
«Астрофізик Дейвіз проводить екскурсію грандіозними питаннями космосу та розглядає, серед іншого, надмасивні чорні діри». ― «Паблішерз віклі»
«Від стародавньої астрономії та Ньютонового закону тяжіння до темної енергії, часових петель і позаземного життя, видатний науковий письменник із «коротким, заохочувальним і дуже цікавим» описом історії Всесвіту, оформленим у тридцять космологічних головокруток». ― «Букселер»
«Розуміння теоретичної фізики — складне завдання, але нова книжка космолога Дейвіза «Що з’їдає Всесвіт?» проведе читачів через цю галузь. Дейвіз охоплює загальну теорію відносності, антиматерію, подорожі в часі, багатосвіт і майже будь-яку іншу тему, яку він зміг вмістити у двісті сторінок книжки. Кожен розділ короткий — менше ніж десять сторінок, — але без жаргону та повний інформації. Дейвіз використовує розмовний тон, щоб залучити читача, коли він побіжно переглядає історію, експерименти та значення кожного поняття. Незалежно від попередніх знань читача з фізики, книжка пропонує доступний вступ до космології». ― «Фізікс тодей»
«Огляд найбільших таємниць, які сьогодні досліджують космологи... В однойменному розділі детально описано несподівану холодну пляму, схожу на порожнечу, яку астрономи знайшли в сузір’ї Ерідані. Ідуть припущення, що наш Всесвіт може бути спонтанно поглинутий через зіткнення з іншим або розпад квантового вакууму до нижчого енергетичного рівня. Якщо ви можете витримати споглядання таких страшних перспектив, ця книжка – цікавий спосіб переконатися, що ви все зрозуміли, чого тепер досягла космологія». ― «Фізікс ворлд»
«Це спеціалізація фізика та відомого письменника Дейвіза — надавати цікаві та провокаційні коментарі до найглибших питань, які може запропонувати Всесвіт. І у своїй переконливій новій книжці «Що з’їдає Всесвіт?» Дейвіз вирізняється тим, що стисло звертається до великих нематеріальних речей; космологічних головокруток, яким не приділялося стільки уваги, як темна матерія, темна енергія, тому, що спровокувало Великий вибух, і остаточній долі Всесвіту». ― «Форбз»
«Що з’їдає Всесвіт?» дає стислий виклад того, що ми знаємо про Всесвіт, зокрема Великий вибух, інфляцію, існування... того, що ми називаємо темною матерією та темною енергією, можливість існування інших всесвітів, чорних дір і природу часу — це приблизно 150 доступних і чудово написаних сторінок, які можна читати короткими, окремими фрагментами. Як екскурсія з короткими зупинками, від неї захоплює дух». ― «Таймз гаєр едюкейшн»
«Чому нічне небо темне? Де центр Всесвіту? Чи можлива подорож у часі? Скільки існує всесвітів? Це деякі з тридцяти питань, які Дейвіз розглядає у своїй останній книжці. Деякі відповіді з’ясовуються консенсусом, інші – спекулятивніші; але всі спонукають до роздумів. Розділи розташовані приблизно в хронологічному порядку спостережень і теоретичних досягнень, яких вони стосуються, що робить книжку цікавою та доступною екскурсією з короткими зупинками (здебільшого західними) міркуваннями про космологію». ― «Нейче естронемі»
«Рекомендовано [для] всіх читачів». ― «Чойс»
«Блискучий. Ви не знайдете чіткішого, привабливішого посібника про те, що ми знаємо (або хотіли б знати) про Всесвіт і про те, як він улаштований». – Біл Брайсон
«Що з’їдає Всесвіт?» – це справжнє свято для допитливих розумів. Дейвіз, ерудит і ліричний письменник, майстерно береться до всіх великих питань, починаючи від того, чому такий Всесвіт, до сенсу життя та значення теперішнього моменту — це бурхлива подорож ідеями, які сформували наше розуміння космосу та його складників». – Пріямвада Натараджан, автор книжки "Картографування небес: радикальні наукові ідеї, що розкривають космос"
«Екскурсія з короткими зупинками основними питаннями сучасної космології». – Філіп Бол, автор книжки "Поза дивним: чому все, що ви думали, що знаєте про квантову фізику, інакше"
«Дейвіз дає нам спонукальну до роздумів, захопливу та чудову подорож через деякі з Великих Питань, які спантеличували та мучили науковців протягом усієї історії. Ось питання та парадокси, які ставили в глухий кут і дражнили найвидатніші уми в історії: Що було перед початком? У чому сенс Всесвіту? Чи існують інші всесвіти?» – Мічіо Кайку
«Дейвіз використовує свою звичайну прозорість для огляду деяких із найзахопливіших і найзагадковіших аспектів нашого Всесвіту, одночасно повідомляючи нас про його запаморочливі чудеса та даючи нам справжнє відчуття наукових питань, як це стикатися з ними, досліджувати їх і боротися з їх таємницею. Читво, що поглинає і стимулює, одне з найкращих у своєму роді». – А. К. Ґрейлінг
«Що з’їдає Всесвіт? – це Дейвіз у найкращому вигляді. Він має життєвий досвід у поясненні таємниць простору та часу, щоб запропонувати спонукальні до роздумів есе про глибокі питання невеликими, легкозасвійними шматками. Немає кращого огляду досягнень космологів за останні десятиліття». — Джон Ґрібін
«Дейвіз дібрав чудове попурі глибоких питань із неповними відповідями. Результатом стала чудова, свіжопахуча розповідь про передовий край сучасної космології. Він справді винятковий у поясненні всього цього у своєму неповторному стилі — скажімо, «астропоезії»». — Саймон Мітон, Кембридзький університет.
«Яскравий, простий, інформативний і добродушний буквар із важливих питань сучасної фізики та космології, який описує не лише перемоги, але й позосталі труднощі. Дейвіз у своїй найкращій формі!» – Іен Стюарт, автор книжки "Обчислення космосу"
Про автора
Пол Дейвіз — фізик-теоретик, космолог, астробіолог, телеведучий і автор численних бестселерів. Лавреат престижної Темплтонської премії, регент-професор фізики та директор Центру фундаментальних понять у науці «За межами» (Beyond Center for Fundamental Concepts in Science) Університету штату Арізони.
Зміст
Передмова
1. Подорож від краю часу
2. Пошук ключа до Всесвіту
3. Чому вночі темно?
4. Великий вибух
5. Де центр Всесвіту?
6. Чому космос насправді досить простий
7. Що таке швидкість космосу?
8. Що таке форма простору?
9. Пояснення Космічного великого виправлення
10. Більша частина нашого Всесвіту зникла
11. Що таке темна енергія?
12. Звідки береться матерія?
13. Гравітація перемагає все
14. Викривлений час і чорні діри
15. Чи можлива подорож у часі?
16. Що є джерело загадкової стріли часу?
17. Парадокс чорної діри
18. Теорія всього?
19. Релікти з космічного світанку
20. Чи може Всесвіт виникнути з нічого?
21. Скільки існує всесвітів?
22. Загадка Золотоволоски
23. Що з’їдає Всесвіт?
24. Чи справді Всесвіт – це халтурна робота?
25. Ми одні?
26. ET у нашому дворі?
27. Чому я живу тепер?
28. Доля нашого Всесвіту
29. Чи має все це сенс?
Примітки
Індекс
Передмова
«Що з’їдає Всесвіт?» – це науковий детектив. У ньому пояснюється, як нещодавно були розгадані давні космічні головокрутки, а нові приголомшливі відкриття перевертають наше розуміння фізичної реальності. Щоб повністю зрозуміти загальну картину, ми повинні відбути подорож від самого краю часу, через нашу власну епоху, у нескінченне майбутнє. Це космологія, наука про походження, еволюцію та долю всього Всесвіту. Вона об’єднує велике й мале, неосяжність простору з найглибшими куточками субатомної матерії – людське зусилля духу, що захоплює зухвалістю, коли береться до сфер дослідження, які тисячоліттями перебували в компетенції суто релігії та філософії.
Можливо, дехто вважає, що коли яскраве світло наукового дослідження потрапляє на приховані дії природи, воно позбавляє романтики невідомого. Однак я завжди вважав: що глибше ми досліджуємо, то красивішим і таким, що вселяє трепет, здається фізичний світ. Демістифікована природа — це природа, розкрита в усій її чудовій витонченості та елегантності. Добре, що нам слід це знати. У дальших розділах ми детально досліджуватимемо космологічні відкриття людства та розглядатимемо фундаментальні філософські питання, що з них випливають – наприклад, чому Всесвіт взагалі існує, чому він має таку форму, чому закони природи такі, які вони є, і як система безмозких, безцільних частинок породила свідомих, мислездатних істот, які можуть надати певного сенсу своєму світові.
Мене турбували ці великі питання існування все життя, і мені поталанило працювати над деякими з них професійно у своїй кар’єрі фізика-теоретика, космолога та астробіолога. Хоча мій власний внесок був скромний, я спілкувався з деякими гігантами фізики та астрономії, жінками та чоловіками блискучого інтелекту та ненаситної цікавості, чиє заразливе прагнення зрозуміти світ з перспективи науки було постійним джерелом натхнення. Я пережив один із найзахопливіших часів у всій науковій діяльності, коли багато великих питань перетворилися з мрійливих теоретизацій на важко досягнені відкриття. Як це часто трапляється в науці, відповідь на одне питання викликала лише десяток інших. І так є сьогодні. Багато чого досягнуто, але багато що залишається оповитим таємницею. Я задумав цю книжку як стислий підсумок нашого поточного стану розуміння.
Так багато людей допомогли мені в моїх дослідженнях протягом багатьох років, що їх забагато, щоб перераховувати тут, але я хотів би відзначити Сесілію Лунардіні та Річа Лебеда з Університету штату Арізони, які прояснили мені деякі аспекти фізики елементарних частинок, Чарлі Лайнвівера з Австралійського національного університету за його допомогу з характеристиками космологічних горизонтів, Ґлена Старкмена за його наснажливу лекцію про дивовижні явища в космічному мікрохвильовому фоновому промінні та Саймона Мітона за звернення моєї уваги на деякі історичні неточності. Люсі Гокінг і Крістофер Макей надали цінну допомогу з цифрами. Особливу подяку мушу висловити моїй дружині, Полін, за її підтримку та критичне прочитання тексту. Її навички спілкування значно перевершують мої, і велика частина заслуги в кінцевому продукті належить її редакторським тонкощам. Нарешті, я хотів би подякувати моєму редакторові в «Пенгвіні», Клої Каренз, за її пропозиції, коментарі та вказівки, висловлені незмінно бадьорим тоном.
Пол Дейвіз
Фенікс, березень 2021
1. Подорож від краю часу
14 січня 1990 року світова преса опублікувала плямисте червоно-синє зображення, яке нібито демонструє не що інше, як народження Всесвіту. «Це було наче дивитися на обличчя Бога», — проголосив провідний науковець проєкту Джордж Смут. За словами Стівена Гокінга, картина представляла «одне з найбільших наукових відкриттів століття, якщо не всіх часів».
Темою цих чудових оцінок була кольорова теплова карта неба, створена супутником під назвою КОБІ (COBE від Cosmic Background Explorer). КОБІ мав знімати післясвітіння Великого вибуху, що згасає, море мікрохвиль, яке наповнює простір і доходить до нас майже без збурень з часів, коли космос мав лише крихітну частку свого нинішнього віку. Аморфні на вигляд плями, що прикрашають зображення, вказують на дещо гарячіші та холодніші регіони Всесвіту. У цьому калейдоскопічному візерунку були відбиті важливі підказки про муки народження космосу через частку секунди після його виникнення, на самому краю часу.
Рисунок 1. Карта всього неба післясвітіння Великого вибуху, отримана супутником КОБІ.
КОБІ відкрив золотий вік космології. За три десятиліття, що минули відтоді, галузь перетворилася зі спекулятивної глушини на точну науку. Парадоксально, але тепер ми розуміємо історію Всесвіту в його загальних рисах краще, ніж розуміємо історію нашої власної планети. Проте, перефразовуючи Черчила, це не кінець космології. Це навіть не початок кінця. Але це, мабуть, кінець початку.
Космологія може здатися витонченою дисципліною, але багатьма непрямими способами вона стосується кожного. Нам усім необхідно знати, чому світ такий, який він є, і як ми виникли. Протягом історії суспільства намагалися задовольнити цю потребу, створюючи міти про створення: розповіді, які не були поясненнями в науковому сенсі, а історіями, спрямованими на те, щоб помістити людей у контекст більшої схеми. Коли космологія виникла як строга дисципліна серед давньогрецьких філософів два з половиною тисячоліття тому, вона дістала назву, яка походить від того самого кореня, що й «косметичний», що означає прекрасний, цілісний і завершений; що протистоїть хаосові. Це слово означало, що існує така річ, як «всесвіт», цілісне й організоване утворення, яке може зрозуміти людський розум. Подальший прогрес, однак, мав чекати наукової епохи через дві тисячі років, яка розв’язала потік приголомшливих відкриттів. Коли в 1543 році Коперник проголосив, що Земля обертається навколо Сонця, він зруйнував антропоцентричну модель космосу, яка панувала століттями. Щоправда, безпосередній вплив на повсякденне життя був незначний; не було ні бунтів, ні війн, ні економічних потрясінь. Проте з часом знання про те, що ми не перебуваємо в центрі Всесвіту, фундаментально змінило контекст усього людського існування. Вплив відчувався не лише в науці, але й у релігії, соціології та економіці.
Сьогодні ми готові зазнати зсуву в перспективі, навіть руйнівнішого, ніж той, який ініціював Коперник. Майбутні покоління озиратимуться на нашу епоху і заздритимуть тим, хто має честь побачити це на власні очі. Але під списком відкриттів криється глибока таємниця. З якоїсь причини на незвичайній планеті, що обертається навколо звичайної зорі, розвинувся вид організмів, який зумів зрозуміти, як влаштований світ. Це, безумовно, говорить нам щось дуже важливе про наше місце в природному порядку. Але що?
2. Пошук ключа до Всесвіту
Неможливо, дивлячись на нічне небо, не бути враженим величчю та красою виду – розмашною дугою Чумацького Шляху, міріадами мерехтливих зір, наполегливим, непохитним блиском планет. Величезність і складність вражають. Тисячоліття за тисячоліттями наші предки спостерігали за одним і тим же небом і намагалися зрозуміти те, що бачили. Що стало ключем до його розуміння? Як виник космос? Яке місце людей у великій схемі речей?
Для багатьох стародавніх суспільств розуміння небес було не просто філософським чи духовним пошуком; це також було практичною необхідністю. Знання руху небесних об’єктів мало вирішальне значення для добробуту людини: не лише для навігації, але й для сезонної міграції, вирощування сільськогосподарських культур і відліку часу. Стурбованість наших далеких предків циклами Сонця, Місяця та планет очевидна з мегалітичних споруд, які вони побудували, деякі з них свідомо спроєктовані для узгодження з астрономічними подіями – подіями, що часто пройняті божественним значенням та відзначаються детально розробленими церемоніями. Небо вважалося царством надприродних агентів. У деяких культурах сонце, місяць і самі планети вважали богами.
Але регулярності, очевидні в русі астрономічних тіл, наводили на думку про зовсім інакше уявлення про небо, не як про ігровий майданчик богів, а як про механізм, складну систему рухомих частин. Коли це уявлення закріпилося, точні вимірювання стали вирішальними для визначення того, як цей механізм був організований і відрегульований. Аритметика та геометрія тепер були суттєвими навичками. Астрономи стали впливовими і важливими фігурами в суспільстві, поряд зі священниками та імператорами. Їхні ретельні вимірювання та аналіз поступово виявили порядок і гармонію, кількість і форму в небесній активності. Протягом століть створено багато теоретичних моделей. Добре відому дистиляцію попередніх ідей скомпілював грецький астроном другого століття нашої ери Клавдій Птолемей. Космологія Птолемея описувала складну систему вкладених сфер, що оберталися навколо Землі з різною швидкістю.
Рисунок 2. Всесвіт за Птолемеєм, із Землею в центрі.
Механістичні моделі Всесвіту перебували на правильному шляху, але теологічний вимір ніколи не був усунений повністю. Завжди існувала неприємна проблема походження. Як взагалі виникла велика космічна штукенція? Чи був Першодвигун, який урухомлював цей складний механізм? Надприродний Творець, який створив порядок із хаосу? Бог, який створив Всесвіт з нічого? У цих ранніх моделях не зроблено жодної спроби пов’язати рух астрономічних об’єктів із рухом матеріальних тіл на Землі. Небо і Земля, сповнені руху, залишалися окремими областями. Цей погляд зберігався протягом більшої частини Середньовіччя, аж до сімнадцятого століття. Потім раптово змінилося розуміння людством Всесвіту. Невелика група далекоглядних «натурфілософів» усвідомила, що ключ до Всесвіту не можна знайти ні в божественній волі, ні в геометрії самої космічної архітектури. Швидше, він міститься в законах природи, які виходять за межі фізичного світу й займають абстрактну площину, невидиму для чуттів, але, втім, доступну людському розумові. Число і форма, улюблені стародавніми філософами, проявляються не просто в конкретних фізичних об’єктах і системах, а вплетені в самі закони природи, утворюючи мозаїку тонких патернів, зашифрованих у своєрідному космічному коді. Це був приголомшливий концептуальний поворот, що знаменує перехід від простого опису світу до пояснення. Квантовий стрибок у розумінні, що супроводжував цей перехід, поетично виразив Ґалілей у 1632 році: «Велика книга природи написана мовою математики», без якої «даремно блукаєш темним лабіринтом». Ключ до Всесвіту, сказав Ґалілей, пов’язаний з математичним дешифруванням, і через три століття астроном сер Джеймз Джинз заявив, що «Всесвіт, здається, створив чистий математик!». Ґалілей сам розпочав завдання відкрити прихований математичний порядок природи, але лише поколінням пізніше, особливо з роботами Айзека Ньютона та Ґотфріда Ляйбніца, все зійшлося разом. Це не було грандіозною і високоорганізованою культурною справою, як наукові дослідження сьогодні. Засновники того, що ми тепер називаємо наукою, були більше схожі на членів ексклюзивного культу, майже таємного товариства, нетрадиційно релігійного, дратівливого та егоїстичного, все ще просякнутого містичними традиціями античності.
Ґалілей перший застосував нещодавно винайдений телескоп для дослідження неба. Це дало змогу зробити точніші вимірювання руху планет і форм їхніх орбіт. Як і Ґалілей, Ньютон націлився на Сонцеву систему, прагнучи розкрити математичні закони руху, що однаково застосовуються як на Землі, так і в космосі, і які можна перевірити шляхом спостережень і вимірювань. Щоб досягти цього, йому потрібно було знайти правильний математичний ключ, але його ніде не було у великому корпусі грецької аритметики та геометрії, ні в їх середньовічних уточненнях. Отже, він сам створив його, назвавши теорією флюксій – те, що сьогодні називають диференційним численням. Починаючи з двадцятих років і, безсумнівно, завдяки потребі самоізолюватися вдома в Лінколнширі під час великої чуми 1665–1666 рр., Ньютон застосував флюксії до законів руху та відкрив, як гравітація, та загадкова сила, що тягнеться через простір, слабшає точним аритметичним способом, обернено пропорційно до квадрату відстані між об'єктами.
Раптом у людства з’явилося нове вікно на небо. Спадні параболи комет, граціозні еліпси планет, фестончасті гірації Місяця – усі витончені візерунки небесних орбіт – стали на свої місця, пов’язані одне з одним незмінною логікою фіксованих математичних зв’язків. Я ніколи не забуду хвилювання, яке відчув студентом, коли вперше застосував закони Ньютона до руху планети навколо Сонця та вивів формулу для еліпса! Це було як магія. Уявіть собі почуття благоговіння, яке, мабуть, відчував сам Ньютон, коли його власні власноруч створені рівняння створювали ті самі геометричні патерни, які так старанно каталогізували астрономи за роки спостережень.
Попри разючий прогрес, Ньютон мав грандіозніше бачення. Пояснивши Сонцеву систему, він почав застосовувати свій закон тяжіння до всього космосу. А що Ґалілей звернув свій телескоп на Чумацький Шлях, то стало очевидно, що Всесвіт кишить зорями. Але як вони були розташовані? Чи були вони згруповані у величезній, але обмеженій хмарі, чи безконечно розкидані в нескінченному просторі? Ньютон уявляв космос гігантським годинниковим механізмом із силою тяжіння, яка формує його структуру, буквально тримаючи його разом, універсальною силою притягання, що чіпко тягне кожен об’єкт у космосі. Там, де сила тяжіння протистоїть рухові вздовж криволінійної траєкторії, як це відбувається для Землі, що обертається навколо Сонця, досягається стабільність: наша планета тягнеться Сонцем, але не падає в нього. Але як щодо Всесвіту як цілого? Не маючи нічого, що могло б його підтримувати, чому, дивувався Ньютон, уся сукупність зір не об’єднується в одну велику масу?
Розв’язання, яке він запропонував, полягало в тому, що Всесвіт має бути нескінченним. Не маючи кордонів і центру тяжіння, космос не має жодного привілейованого місця, до якого міг би сколапсувати. Певна зоря буде тягнутися однаково в усіх напрямах, сили врівноважуватимуться: «своїми протилежними притяганнями [вони] знищуватимуть свої взаємні дії», як він виразно висловився. Дарма що цей виверт був розумний, це було щось на зразок інтелектуальної спритності. Делікатна рівновага насправді не стабільна, як визнав сам Ньютон: «Я думаю, що це так само важко, як зробити не одну голку, а нескінченну їх кількість... точно утримувати рівновагу на своїх місцях». Здавалося, нескінченний космос Ньютона балансує на межі колапсу. І все ж як релігійна людина (хоча й своїм власним ексцентричним способом), Ньютон не соромився, коли необхідно, закликати руку Бога, щоб підтримати Його творіння.
І на цьому справа зупинилася. Минуло ще два століття, перш ніж був знайдений правильний розв’язок, але крізь призму історії ми тепер бачимо, що відповідь ховалася перед очима – прямо над нашими головами.
3. Чому вночі темно?
Якщо ви не живете в Арктиці, ніч змінює день так само надійно, як, ну, ніч змінює день. Більшість людей ніколи про це не думає. Але виявляється, що знайома темрява нічного неба говорить нам про щось (буквально) космічне.
Те, що сонце сіло, — це лише частина нічної історії. Є ще питання зір. Зазвичай ми не помічаємо освітлення зір, тому що воно дуже слабке. Це просто тому, що зорі дуже далеко. Візьмімо Сіріус, найяскравішу зорю на небі. Насправді він приблизно у двадцять п’ять разів яскравіший за Сонце, але, як нам здається, Сонце перевершує його в 13 мільярдів разів. Сіріус міститься на відстані 80 трильйонів кілометрів, тоді як Сонце лише за 150 мільйонів кілометрів. Помістіть Сонце поруч із Сіріусом, і воно буде відносно тьмяне.
Яскравість світного об’єкта точно зменшується з відстанню: зоря, побачена з удвічі більшої відстані, буде виглядати на чверть яскравою, з тричі більшої відстані вона буде яскравою на одну дев’яту тощо. Що далі в космос ви дивитеся, то тьмянішими стають зорі. Але цьому протистоїть той факт, що на більшій відстані більше зір, і зростання зоревого населення компенсує притемнювальний ефект відстані. Вважається, що тільки в нашій галактиці 400 мільярдів зір, а в межах сучасного телескопа є мільярди галактик. Тож чому ми не помічаємо сукупного світла від усіх цих світних джерел?
Така ж базова головокрутка хвилювала маловідомого швайцарського астронома Жана-Філіп Люа де Шезо (Jean-Philippe Loys de Cheseaux) в середині вісімнадцятого століття. Де Шезо спало на думку, що якщо, як припустив Ньютон, Всесвіт безмежний, із зорями, розкиданими по всьому простору до нескінченності, то нічне небо мало б горіти зоревим світлом, а Земля смажитися до хрусткої скоринки. Такий самий висновок зробив німецький астроном Гайнріх Ольберс у 1823 році, який дістав назву «Ольберсів парадокс».
Парадокс зник би, якби зорі були розподілені до певної кінцевої відстані, за якою не було б нічого, крім темної порожнечі. Тоді загальна кількість зоревого світла може бути невеликою. Хоч це й правда, але це прямо стикається з проблемою, яка хвилювала Ньютона: якщо кількість зір обмежена, то що заважає їм усім впасти в середину і утворити величезну безладну агломерацію? Отже, це між молотом і ковадлом: або Всесвіт сколапсує, або небо має стати постійною спалювальною піччю.
Рисунок 3. Ольберсів парадокс. Якщо Всесвіт нескінченно заповнений зорями, кожна лінія зору повинна зрештою перетинати зорю, так що на нічному небі не було б темних частин.
Однак є ще один вихід з Ольберсового парадоксу. Навіть якщо зорі справді без обмежень заповнюють простір, чи не могли б вони бути обмеженими в часі? Сьогодні здається очевидним, що зорі не можуть сяяти вічно. Хоч би яким було їх джерело енергії, рано чи пізно вони вичерпають паливо і згаснуть. Однак у дев’ятнадцятому столітті це було не так очевидно; ніхто не знав, що змусило зорі сяяти. Насправді лише в 1940-х роках астрофізики з’єднали цю історію разом.
Зрозуміло, що зорі не можуть сяяти вічно, вони точно сяють тепер, тож якщо їх справді нескінченна кількість, чому їхнє сукупне світло не перетворює ніч на день? Щоб відповісти на це питання, ми повинні повернутися до 1676 року, і знаменного спостереження, що зробив Оле Ремер, данський астроном, який вивчав рух супутника Юпітера Іо, відкритого Ґалілеєм. Іо обертається навколо планети-гіганта так само регулярно, як стрілки годинника. Ромер помітив, що Юпітерів годинник, здавалося, іде повільно, коли Юпітер перебуває на протилежному до Землі боці відносно Сонця. Невідповідність можна пояснити тим, що світлу знадобилося б кілька годин, щоб подолати відстань від Юпітера до Землі. Залежно від того, де Юпітер і Земля розташовувалися на своїх орбітах, час подорожі різнився. Ремер знав розміри орбіт планет, тож використав цю інформацію, щоб визначити швидкість світла на основі точного вимірювання часу рухів Іо. Його відповідь була 214 000 кілометрів на секунду. Враховуючи доступні на той час грубі методи, це разюче близько до фактичного значення 299 792,458 кілометра на секунду.
Швидкість світла така велика, що для повсякденних цілей вона також може бути нескінченною. Але в астрономії вона має велике значення. Світлу від Сіріусу, наприклад, потрібно 8,6 року, щоб дістатися сюди, тому, коли бачите Сіріус у небі, ви бачите його таким, яким він був 8,6 року тому. Якби він вибухнув сьогодні, ми б не знали про це майже десять років. Що далі зоря, то глибше в минулому ми бачимо її. Галактика Андромеди, наприклад, ледь помітна простим оком як нечітка пляма світла, містить зорі, що ми бачимо сьогодні такими, якими вони були два з половиною мільйони років тому. Відстань, яку світло проходить за рік, відома як «світловий рік», – зручна одиниця в астрономії: один світловий рік дорівнює приблизно 10 трильйонам кілометрів.
Тож повернімося до Ольберсового парадоксу. Кінцева швидкість світла перетворює весь аргумент. Припустімо, що певна зоря світить мільярд років. Якщо вона міститься на відстані понад мільярд світлових років, ми все одно не зможемо її побачити, тому що її перше світло ще не прибуло б на Землю. Отже, навіть якщо Всесвіт нескінченний, як припускав Ньютон, ми все одно можемо бачити лише обмежену кількість зір – тих, чиє світло встигло досягти нас. Область за цим виглядатиме темною.
Лише за останнє десятиліття чи близько того космічний телескоп «Габл» зміг проникнути майже до темної зони, за якою немає зір. Вона міститься на відстані понад 13 мільярдів світлових років і оточує простір навколо Землі, який охоплює близько трильйона трильйонів зір. Я саме зробив розрахунок на берегах, щоб оцінити сумарне світло всіх цих зір, і це приблизно стільки ж, скільки світла відкидає на Землю Юпітер, але рівномірно розподілене по небу. Не дивно, що ми його не помічаємо. Наприкінці 2020 року астрономи оголосили, що їм вдалося виміряти об’єднане світло зір у космосі, використовуючи космічний корабль «Нью-Горайзонз» (New Horizons), який віддаляється від нас за орбітою Плутона (де дуже темно). Яскравість нічного неба, виявляється, становить менш ніж одну десятимільярдну від сонцевої, але, очевидно, воно вдвічі яскравіше, ніж передбачалося, з поки що нез’ясованих причин.
Примітно, що астрономам знадобилося так багато часу, щоб так додати два і два. У будь-який час, починаючи з сімнадцятого століття, вони могли б зробити очевидний висновок: вночі небо темне, бо Всесвіт не завжди був таким, який він є тепер. Йому мусило передувати щось зовсім інакше – або, можливо, взагалі нічого.
Що з’їдає Всесвіт?: Та інші космічні питання
Пол Дейвіз
У сузір’ї Ерідані ховається космічна таємниця: ніби щось відкусило величезний шмат Всесвіту. Але хто винуватець? Діра у Всесвіті — лише одна з багатьох загадок, які розгадують космологи. Надмасивні чорні діри, бульбашки нічого, що пожирають простір, всесвіти-монстри, що поглинають інші — цими та багатьма іншими дивними ідеями займаються науковці. Завдяки приголомшливому прогресові в астрономії історія нашого Всесвіту тепер зрозуміла краще, ніж історія нашої власної планети. Але ці досягнення розкрили кілька дивовижних загадок. У цій новій наснажливій книжці відомий космолог і автор Пол Дейвіз зрозуміло пояснює, що ми знаємо про космос і його загадки, досліджуючи болісні, а часом і жахливі, можливості, які відкриваються перед нами.
Поєднуючи останні наукові досягнення з навичками оповідання, незрівнянними в космосі, відомий астрофізик і популярний автор веде нас на екскурсію до деяких із найбільших таємниць нашого Всесвіту.
Дейвіз, проводячи нас через сміливе дослідження, пропонуючи карколомні розгадки цих та інших таємниць, підводить до найбільшої видатної головокрутки з усіх: чому взагалі існує Всесвіт? І як системі безмозких, безцільних частинок вдалося породити свідомих, мислездатних істот? Сповнена дотепності та дива, «Що з’їдає Всесвіт?» – це приголомшлива подорож космічними питаннями, що, безперечно, розважить, зачарує та надихне всіх нас.
Відгуки
«Научки з космології та астрофізики рясніють у цьому захопливому букварі від фізика Дейвіза. Відповідаючи на тридцять запитань, Дейвіз прагне показати, який «красивий і приголомшливий» світ... Доступне написання та жваве оцінювання відкриттів роблять книжку чудовим вступом для читачів, які не знайомі з фізикою». ― «Паблішерз віклі»
«Темна матерія, чорні діри, темна енергія: з усією цією тіньовою термінологією в грі, не дивно, що непрофесіонали вважають космологію відворотною, тому «Що з’їдає Всесвіт?» висвітлює таємниці квантової фізики незагрозливим способом». ― «Форворд рів’юз»
«Шалена подорож величезним космосом і найпотаємнішими куточками субатомної матерії... Тривала кар'єра в космології, астробіології та квантовій механіці дає Дейвізові глибоке розуміння реалій дослідження... Подібно до величезної порожнечі, яка зяє на небі в напрямку сузір’я Ерідану, пустоти, що, на думку деяких, може бути ознакою іншого всесвіту, який збирається поглинути наш власний, таємниці космосу такі величезні й такі дивні, що ми не можемо не бути вражені». ― «Вол-стрит джорнел»
«Астрофізик Дейвіз проводить екскурсію грандіозними питаннями космосу та розглядає, серед іншого, надмасивні чорні діри». ― «Паблішерз віклі»
«Від стародавньої астрономії та Ньютонового закону тяжіння до темної енергії, часових петель і позаземного життя, видатний науковий письменник із «коротким, заохочувальним і дуже цікавим» описом історії Всесвіту, оформленим у тридцять космологічних головокруток». ― «Букселер»
«Розуміння теоретичної фізики — складне завдання, але нова книжка космолога Дейвіза «Що з’їдає Всесвіт?» проведе читачів через цю галузь. Дейвіз охоплює загальну теорію відносності, антиматерію, подорожі в часі, багатосвіт і майже будь-яку іншу тему, яку він зміг вмістити у двісті сторінок книжки. Кожен розділ короткий — менше ніж десять сторінок, — але без жаргону та повний інформації. Дейвіз використовує розмовний тон, щоб залучити читача, коли він побіжно переглядає історію, експерименти та значення кожного поняття. Незалежно від попередніх знань читача з фізики, книжка пропонує доступний вступ до космології». ― «Фізікс тодей»
«Огляд найбільших таємниць, які сьогодні досліджують космологи... В однойменному розділі детально описано несподівану холодну пляму, схожу на порожнечу, яку астрономи знайшли в сузір’ї Ерідані. Ідуть припущення, що наш Всесвіт може бути спонтанно поглинутий через зіткнення з іншим або розпад квантового вакууму до нижчого енергетичного рівня. Якщо ви можете витримати споглядання таких страшних перспектив, ця книжка – цікавий спосіб переконатися, що ви все зрозуміли, чого тепер досягла космологія». ― «Фізікс ворлд»
«Це спеціалізація фізика та відомого письменника Дейвіза — надавати цікаві та провокаційні коментарі до найглибших питань, які може запропонувати Всесвіт. І у своїй переконливій новій книжці «Що з’їдає Всесвіт?» Дейвіз вирізняється тим, що стисло звертається до великих нематеріальних речей; космологічних головокруток, яким не приділялося стільки уваги, як темна матерія, темна енергія, тому, що спровокувало Великий вибух, і остаточній долі Всесвіту». ― «Форбз»
«Що з’їдає Всесвіт?» дає стислий виклад того, що ми знаємо про Всесвіт, зокрема Великий вибух, інфляцію, існування... того, що ми називаємо темною матерією та темною енергією, можливість існування інших всесвітів, чорних дір і природу часу — це приблизно 150 доступних і чудово написаних сторінок, які можна читати короткими, окремими фрагментами. Як екскурсія з короткими зупинками, від неї захоплює дух». ― «Таймз гаєр едюкейшн»
«Чому нічне небо темне? Де центр Всесвіту? Чи можлива подорож у часі? Скільки існує всесвітів? Це деякі з тридцяти питань, які Дейвіз розглядає у своїй останній книжці. Деякі відповіді з’ясовуються консенсусом, інші – спекулятивніші; але всі спонукають до роздумів. Розділи розташовані приблизно в хронологічному порядку спостережень і теоретичних досягнень, яких вони стосуються, що робить книжку цікавою та доступною екскурсією з короткими зупинками (здебільшого західними) міркуваннями про космологію». ― «Нейче естронемі»
«Рекомендовано [для] всіх читачів». ― «Чойс»
«Блискучий. Ви не знайдете чіткішого, привабливішого посібника про те, що ми знаємо (або хотіли б знати) про Всесвіт і про те, як він улаштований». – Біл Брайсон
«Що з’їдає Всесвіт?» – це справжнє свято для допитливих розумів. Дейвіз, ерудит і ліричний письменник, майстерно береться до всіх великих питань, починаючи від того, чому такий Всесвіт, до сенсу життя та значення теперішнього моменту — це бурхлива подорож ідеями, які сформували наше розуміння космосу та його складників». – Пріямвада Натараджан, автор книжки "Картографування небес: радикальні наукові ідеї, що розкривають космос"
«Екскурсія з короткими зупинками основними питаннями сучасної космології». – Філіп Бол, автор книжки "Поза дивним: чому все, що ви думали, що знаєте про квантову фізику, інакше"
«Дейвіз дає нам спонукальну до роздумів, захопливу та чудову подорож через деякі з Великих Питань, які спантеличували та мучили науковців протягом усієї історії. Ось питання та парадокси, які ставили в глухий кут і дражнили найвидатніші уми в історії: Що було перед початком? У чому сенс Всесвіту? Чи існують інші всесвіти?» – Мічіо Кайку
«Дейвіз використовує свою звичайну прозорість для огляду деяких із найзахопливіших і найзагадковіших аспектів нашого Всесвіту, одночасно повідомляючи нас про його запаморочливі чудеса та даючи нам справжнє відчуття наукових питань, як це стикатися з ними, досліджувати їх і боротися з їх таємницею. Читво, що поглинає і стимулює, одне з найкращих у своєму роді». – А. К. Ґрейлінг
«Що з’їдає Всесвіт? – це Дейвіз у найкращому вигляді. Він має життєвий досвід у поясненні таємниць простору та часу, щоб запропонувати спонукальні до роздумів есе про глибокі питання невеликими, легкозасвійними шматками. Немає кращого огляду досягнень космологів за останні десятиліття». — Джон Ґрібін
«Дейвіз дібрав чудове попурі глибоких питань із неповними відповідями. Результатом стала чудова, свіжопахуча розповідь про передовий край сучасної космології. Він справді винятковий у поясненні всього цього у своєму неповторному стилі — скажімо, «астропоезії»». — Саймон Мітон, Кембридзький університет.
«Яскравий, простий, інформативний і добродушний буквар із важливих питань сучасної фізики та космології, який описує не лише перемоги, але й позосталі труднощі. Дейвіз у своїй найкращій формі!» – Іен Стюарт, автор книжки "Обчислення космосу"
Про автора
Пол Дейвіз — фізик-теоретик, космолог, астробіолог, телеведучий і автор численних бестселерів. Лавреат престижної Темплтонської премії, регент-професор фізики та директор Центру фундаментальних понять у науці «За межами» (Beyond Center for Fundamental Concepts in Science) Університету штату Арізони.
Зміст
Передмова
1. Подорож від краю часу
2. Пошук ключа до Всесвіту
3. Чому вночі темно?
4. Великий вибух
5. Де центр Всесвіту?
6. Чому космос насправді досить простий
7. Що таке швидкість космосу?
8. Що таке форма простору?
9. Пояснення Космічного великого виправлення
10. Більша частина нашого Всесвіту зникла
11. Що таке темна енергія?
12. Звідки береться матерія?
13. Гравітація перемагає все
14. Викривлений час і чорні діри
15. Чи можлива подорож у часі?
16. Що є джерело загадкової стріли часу?
17. Парадокс чорної діри
18. Теорія всього?
19. Релікти з космічного світанку
20. Чи може Всесвіт виникнути з нічого?
21. Скільки існує всесвітів?
22. Загадка Золотоволоски
23. Що з’їдає Всесвіт?
24. Чи справді Всесвіт – це халтурна робота?
25. Ми одні?
26. ET у нашому дворі?
27. Чому я живу тепер?
28. Доля нашого Всесвіту
29. Чи має все це сенс?
Примітки
Індекс
Передмова
«Що з’їдає Всесвіт?» – це науковий детектив. У ньому пояснюється, як нещодавно були розгадані давні космічні головокрутки, а нові приголомшливі відкриття перевертають наше розуміння фізичної реальності. Щоб повністю зрозуміти загальну картину, ми повинні відбути подорож від самого краю часу, через нашу власну епоху, у нескінченне майбутнє. Це космологія, наука про походження, еволюцію та долю всього Всесвіту. Вона об’єднує велике й мале, неосяжність простору з найглибшими куточками субатомної матерії – людське зусилля духу, що захоплює зухвалістю, коли береться до сфер дослідження, які тисячоліттями перебували в компетенції суто релігії та філософії.
Можливо, дехто вважає, що коли яскраве світло наукового дослідження потрапляє на приховані дії природи, воно позбавляє романтики невідомого. Однак я завжди вважав: що глибше ми досліджуємо, то красивішим і таким, що вселяє трепет, здається фізичний світ. Демістифікована природа — це природа, розкрита в усій її чудовій витонченості та елегантності. Добре, що нам слід це знати. У дальших розділах ми детально досліджуватимемо космологічні відкриття людства та розглядатимемо фундаментальні філософські питання, що з них випливають – наприклад, чому Всесвіт взагалі існує, чому він має таку форму, чому закони природи такі, які вони є, і як система безмозких, безцільних частинок породила свідомих, мислездатних істот, які можуть надати певного сенсу своєму світові.
Мене турбували ці великі питання існування все життя, і мені поталанило працювати над деякими з них професійно у своїй кар’єрі фізика-теоретика, космолога та астробіолога. Хоча мій власний внесок був скромний, я спілкувався з деякими гігантами фізики та астрономії, жінками та чоловіками блискучого інтелекту та ненаситної цікавості, чиє заразливе прагнення зрозуміти світ з перспективи науки було постійним джерелом натхнення. Я пережив один із найзахопливіших часів у всій науковій діяльності, коли багато великих питань перетворилися з мрійливих теоретизацій на важко досягнені відкриття. Як це часто трапляється в науці, відповідь на одне питання викликала лише десяток інших. І так є сьогодні. Багато чого досягнуто, але багато що залишається оповитим таємницею. Я задумав цю книжку як стислий підсумок нашого поточного стану розуміння.
Так багато людей допомогли мені в моїх дослідженнях протягом багатьох років, що їх забагато, щоб перераховувати тут, але я хотів би відзначити Сесілію Лунардіні та Річа Лебеда з Університету штату Арізони, які прояснили мені деякі аспекти фізики елементарних частинок, Чарлі Лайнвівера з Австралійського національного університету за його допомогу з характеристиками космологічних горизонтів, Ґлена Старкмена за його наснажливу лекцію про дивовижні явища в космічному мікрохвильовому фоновому промінні та Саймона Мітона за звернення моєї уваги на деякі історичні неточності. Люсі Гокінг і Крістофер Макей надали цінну допомогу з цифрами. Особливу подяку мушу висловити моїй дружині, Полін, за її підтримку та критичне прочитання тексту. Її навички спілкування значно перевершують мої, і велика частина заслуги в кінцевому продукті належить її редакторським тонкощам. Нарешті, я хотів би подякувати моєму редакторові в «Пенгвіні», Клої Каренз, за її пропозиції, коментарі та вказівки, висловлені незмінно бадьорим тоном.
Пол Дейвіз
Фенікс, березень 2021
1. Подорож від краю часу
14 січня 1990 року світова преса опублікувала плямисте червоно-синє зображення, яке нібито демонструє не що інше, як народження Всесвіту. «Це було наче дивитися на обличчя Бога», — проголосив провідний науковець проєкту Джордж Смут. За словами Стівена Гокінга, картина представляла «одне з найбільших наукових відкриттів століття, якщо не всіх часів».
Темою цих чудових оцінок була кольорова теплова карта неба, створена супутником під назвою КОБІ (COBE від Cosmic Background Explorer). КОБІ мав знімати післясвітіння Великого вибуху, що згасає, море мікрохвиль, яке наповнює простір і доходить до нас майже без збурень з часів, коли космос мав лише крихітну частку свого нинішнього віку. Аморфні на вигляд плями, що прикрашають зображення, вказують на дещо гарячіші та холодніші регіони Всесвіту. У цьому калейдоскопічному візерунку були відбиті важливі підказки про муки народження космосу через частку секунди після його виникнення, на самому краю часу.
Рисунок 1. Карта всього неба післясвітіння Великого вибуху, отримана супутником КОБІ.
КОБІ відкрив золотий вік космології. За три десятиліття, що минули відтоді, галузь перетворилася зі спекулятивної глушини на точну науку. Парадоксально, але тепер ми розуміємо історію Всесвіту в його загальних рисах краще, ніж розуміємо історію нашої власної планети. Проте, перефразовуючи Черчила, це не кінець космології. Це навіть не початок кінця. Але це, мабуть, кінець початку.
Космологія може здатися витонченою дисципліною, але багатьма непрямими способами вона стосується кожного. Нам усім необхідно знати, чому світ такий, який він є, і як ми виникли. Протягом історії суспільства намагалися задовольнити цю потребу, створюючи міти про створення: розповіді, які не були поясненнями в науковому сенсі, а історіями, спрямованими на те, щоб помістити людей у контекст більшої схеми. Коли космологія виникла як строга дисципліна серед давньогрецьких філософів два з половиною тисячоліття тому, вона дістала назву, яка походить від того самого кореня, що й «косметичний», що означає прекрасний, цілісний і завершений; що протистоїть хаосові. Це слово означало, що існує така річ, як «всесвіт», цілісне й організоване утворення, яке може зрозуміти людський розум. Подальший прогрес, однак, мав чекати наукової епохи через дві тисячі років, яка розв’язала потік приголомшливих відкриттів. Коли в 1543 році Коперник проголосив, що Земля обертається навколо Сонця, він зруйнував антропоцентричну модель космосу, яка панувала століттями. Щоправда, безпосередній вплив на повсякденне життя був незначний; не було ні бунтів, ні війн, ні економічних потрясінь. Проте з часом знання про те, що ми не перебуваємо в центрі Всесвіту, фундаментально змінило контекст усього людського існування. Вплив відчувався не лише в науці, але й у релігії, соціології та економіці.
Сьогодні ми готові зазнати зсуву в перспективі, навіть руйнівнішого, ніж той, який ініціював Коперник. Майбутні покоління озиратимуться на нашу епоху і заздритимуть тим, хто має честь побачити це на власні очі. Але під списком відкриттів криється глибока таємниця. З якоїсь причини на незвичайній планеті, що обертається навколо звичайної зорі, розвинувся вид організмів, який зумів зрозуміти, як влаштований світ. Це, безумовно, говорить нам щось дуже важливе про наше місце в природному порядку. Але що?
2. Пошук ключа до Всесвіту
Неможливо, дивлячись на нічне небо, не бути враженим величчю та красою виду – розмашною дугою Чумацького Шляху, міріадами мерехтливих зір, наполегливим, непохитним блиском планет. Величезність і складність вражають. Тисячоліття за тисячоліттями наші предки спостерігали за одним і тим же небом і намагалися зрозуміти те, що бачили. Що стало ключем до його розуміння? Як виник космос? Яке місце людей у великій схемі речей?
Для багатьох стародавніх суспільств розуміння небес було не просто філософським чи духовним пошуком; це також було практичною необхідністю. Знання руху небесних об’єктів мало вирішальне значення для добробуту людини: не лише для навігації, але й для сезонної міграції, вирощування сільськогосподарських культур і відліку часу. Стурбованість наших далеких предків циклами Сонця, Місяця та планет очевидна з мегалітичних споруд, які вони побудували, деякі з них свідомо спроєктовані для узгодження з астрономічними подіями – подіями, що часто пройняті божественним значенням та відзначаються детально розробленими церемоніями. Небо вважалося царством надприродних агентів. У деяких культурах сонце, місяць і самі планети вважали богами.
Але регулярності, очевидні в русі астрономічних тіл, наводили на думку про зовсім інакше уявлення про небо, не як про ігровий майданчик богів, а як про механізм, складну систему рухомих частин. Коли це уявлення закріпилося, точні вимірювання стали вирішальними для визначення того, як цей механізм був організований і відрегульований. Аритметика та геометрія тепер були суттєвими навичками. Астрономи стали впливовими і важливими фігурами в суспільстві, поряд зі священниками та імператорами. Їхні ретельні вимірювання та аналіз поступово виявили порядок і гармонію, кількість і форму в небесній активності. Протягом століть створено багато теоретичних моделей. Добре відому дистиляцію попередніх ідей скомпілював грецький астроном другого століття нашої ери Клавдій Птолемей. Космологія Птолемея описувала складну систему вкладених сфер, що оберталися навколо Землі з різною швидкістю.
Рисунок 2. Всесвіт за Птолемеєм, із Землею в центрі.
Механістичні моделі Всесвіту перебували на правильному шляху, але теологічний вимір ніколи не був усунений повністю. Завжди існувала неприємна проблема походження. Як взагалі виникла велика космічна штукенція? Чи був Першодвигун, який урухомлював цей складний механізм? Надприродний Творець, який створив порядок із хаосу? Бог, який створив Всесвіт з нічого? У цих ранніх моделях не зроблено жодної спроби пов’язати рух астрономічних об’єктів із рухом матеріальних тіл на Землі. Небо і Земля, сповнені руху, залишалися окремими областями. Цей погляд зберігався протягом більшої частини Середньовіччя, аж до сімнадцятого століття. Потім раптово змінилося розуміння людством Всесвіту. Невелика група далекоглядних «натурфілософів» усвідомила, що ключ до Всесвіту не можна знайти ні в божественній волі, ні в геометрії самої космічної архітектури. Швидше, він міститься в законах природи, які виходять за межі фізичного світу й займають абстрактну площину, невидиму для чуттів, але, втім, доступну людському розумові. Число і форма, улюблені стародавніми філософами, проявляються не просто в конкретних фізичних об’єктах і системах, а вплетені в самі закони природи, утворюючи мозаїку тонких патернів, зашифрованих у своєрідному космічному коді. Це був приголомшливий концептуальний поворот, що знаменує перехід від простого опису світу до пояснення. Квантовий стрибок у розумінні, що супроводжував цей перехід, поетично виразив Ґалілей у 1632 році: «Велика книга природи написана мовою математики», без якої «даремно блукаєш темним лабіринтом». Ключ до Всесвіту, сказав Ґалілей, пов’язаний з математичним дешифруванням, і через три століття астроном сер Джеймз Джинз заявив, що «Всесвіт, здається, створив чистий математик!». Ґалілей сам розпочав завдання відкрити прихований математичний порядок природи, але лише поколінням пізніше, особливо з роботами Айзека Ньютона та Ґотфріда Ляйбніца, все зійшлося разом. Це не було грандіозною і високоорганізованою культурною справою, як наукові дослідження сьогодні. Засновники того, що ми тепер називаємо наукою, були більше схожі на членів ексклюзивного культу, майже таємного товариства, нетрадиційно релігійного, дратівливого та егоїстичного, все ще просякнутого містичними традиціями античності.
Ґалілей перший застосував нещодавно винайдений телескоп для дослідження неба. Це дало змогу зробити точніші вимірювання руху планет і форм їхніх орбіт. Як і Ґалілей, Ньютон націлився на Сонцеву систему, прагнучи розкрити математичні закони руху, що однаково застосовуються як на Землі, так і в космосі, і які можна перевірити шляхом спостережень і вимірювань. Щоб досягти цього, йому потрібно було знайти правильний математичний ключ, але його ніде не було у великому корпусі грецької аритметики та геометрії, ні в їх середньовічних уточненнях. Отже, він сам створив його, назвавши теорією флюксій – те, що сьогодні називають диференційним численням. Починаючи з двадцятих років і, безсумнівно, завдяки потребі самоізолюватися вдома в Лінколнширі під час великої чуми 1665–1666 рр., Ньютон застосував флюксії до законів руху та відкрив, як гравітація, та загадкова сила, що тягнеться через простір, слабшає точним аритметичним способом, обернено пропорційно до квадрату відстані між об'єктами.
Раптом у людства з’явилося нове вікно на небо. Спадні параболи комет, граціозні еліпси планет, фестончасті гірації Місяця – усі витончені візерунки небесних орбіт – стали на свої місця, пов’язані одне з одним незмінною логікою фіксованих математичних зв’язків. Я ніколи не забуду хвилювання, яке відчув студентом, коли вперше застосував закони Ньютона до руху планети навколо Сонця та вивів формулу для еліпса! Це було як магія. Уявіть собі почуття благоговіння, яке, мабуть, відчував сам Ньютон, коли його власні власноруч створені рівняння створювали ті самі геометричні патерни, які так старанно каталогізували астрономи за роки спостережень.
Попри разючий прогрес, Ньютон мав грандіозніше бачення. Пояснивши Сонцеву систему, він почав застосовувати свій закон тяжіння до всього космосу. А що Ґалілей звернув свій телескоп на Чумацький Шлях, то стало очевидно, що Всесвіт кишить зорями. Але як вони були розташовані? Чи були вони згруповані у величезній, але обмеженій хмарі, чи безконечно розкидані в нескінченному просторі? Ньютон уявляв космос гігантським годинниковим механізмом із силою тяжіння, яка формує його структуру, буквально тримаючи його разом, універсальною силою притягання, що чіпко тягне кожен об’єкт у космосі. Там, де сила тяжіння протистоїть рухові вздовж криволінійної траєкторії, як це відбувається для Землі, що обертається навколо Сонця, досягається стабільність: наша планета тягнеться Сонцем, але не падає в нього. Але як щодо Всесвіту як цілого? Не маючи нічого, що могло б його підтримувати, чому, дивувався Ньютон, уся сукупність зір не об’єднується в одну велику масу?
Розв’язання, яке він запропонував, полягало в тому, що Всесвіт має бути нескінченним. Не маючи кордонів і центру тяжіння, космос не має жодного привілейованого місця, до якого міг би сколапсувати. Певна зоря буде тягнутися однаково в усіх напрямах, сили врівноважуватимуться: «своїми протилежними притяганнями [вони] знищуватимуть свої взаємні дії», як він виразно висловився. Дарма що цей виверт був розумний, це було щось на зразок інтелектуальної спритності. Делікатна рівновага насправді не стабільна, як визнав сам Ньютон: «Я думаю, що це так само важко, як зробити не одну голку, а нескінченну їх кількість... точно утримувати рівновагу на своїх місцях». Здавалося, нескінченний космос Ньютона балансує на межі колапсу. І все ж як релігійна людина (хоча й своїм власним ексцентричним способом), Ньютон не соромився, коли необхідно, закликати руку Бога, щоб підтримати Його творіння.
І на цьому справа зупинилася. Минуло ще два століття, перш ніж був знайдений правильний розв’язок, але крізь призму історії ми тепер бачимо, що відповідь ховалася перед очима – прямо над нашими головами.
3. Чому вночі темно?
Якщо ви не живете в Арктиці, ніч змінює день так само надійно, як, ну, ніч змінює день. Більшість людей ніколи про це не думає. Але виявляється, що знайома темрява нічного неба говорить нам про щось (буквально) космічне.
Те, що сонце сіло, — це лише частина нічної історії. Є ще питання зір. Зазвичай ми не помічаємо освітлення зір, тому що воно дуже слабке. Це просто тому, що зорі дуже далеко. Візьмімо Сіріус, найяскравішу зорю на небі. Насправді він приблизно у двадцять п’ять разів яскравіший за Сонце, але, як нам здається, Сонце перевершує його в 13 мільярдів разів. Сіріус міститься на відстані 80 трильйонів кілометрів, тоді як Сонце лише за 150 мільйонів кілометрів. Помістіть Сонце поруч із Сіріусом, і воно буде відносно тьмяне.
Яскравість світного об’єкта точно зменшується з відстанню: зоря, побачена з удвічі більшої відстані, буде виглядати на чверть яскравою, з тричі більшої відстані вона буде яскравою на одну дев’яту тощо. Що далі в космос ви дивитеся, то тьмянішими стають зорі. Але цьому протистоїть той факт, що на більшій відстані більше зір, і зростання зоревого населення компенсує притемнювальний ефект відстані. Вважається, що тільки в нашій галактиці 400 мільярдів зір, а в межах сучасного телескопа є мільярди галактик. Тож чому ми не помічаємо сукупного світла від усіх цих світних джерел?
Така ж базова головокрутка хвилювала маловідомого швайцарського астронома Жана-Філіп Люа де Шезо (Jean-Philippe Loys de Cheseaux) в середині вісімнадцятого століття. Де Шезо спало на думку, що якщо, як припустив Ньютон, Всесвіт безмежний, із зорями, розкиданими по всьому простору до нескінченності, то нічне небо мало б горіти зоревим світлом, а Земля смажитися до хрусткої скоринки. Такий самий висновок зробив німецький астроном Гайнріх Ольберс у 1823 році, який дістав назву «Ольберсів парадокс».
Парадокс зник би, якби зорі були розподілені до певної кінцевої відстані, за якою не було б нічого, крім темної порожнечі. Тоді загальна кількість зоревого світла може бути невеликою. Хоч це й правда, але це прямо стикається з проблемою, яка хвилювала Ньютона: якщо кількість зір обмежена, то що заважає їм усім впасти в середину і утворити величезну безладну агломерацію? Отже, це між молотом і ковадлом: або Всесвіт сколапсує, або небо має стати постійною спалювальною піччю.
Рисунок 3. Ольберсів парадокс. Якщо Всесвіт нескінченно заповнений зорями, кожна лінія зору повинна зрештою перетинати зорю, так що на нічному небі не було б темних частин.
Однак є ще один вихід з Ольберсового парадоксу. Навіть якщо зорі справді без обмежень заповнюють простір, чи не могли б вони бути обмеженими в часі? Сьогодні здається очевидним, що зорі не можуть сяяти вічно. Хоч би яким було їх джерело енергії, рано чи пізно вони вичерпають паливо і згаснуть. Однак у дев’ятнадцятому столітті це було не так очевидно; ніхто не знав, що змусило зорі сяяти. Насправді лише в 1940-х роках астрофізики з’єднали цю історію разом.
Зрозуміло, що зорі не можуть сяяти вічно, вони точно сяють тепер, тож якщо їх справді нескінченна кількість, чому їхнє сукупне світло не перетворює ніч на день? Щоб відповісти на це питання, ми повинні повернутися до 1676 року, і знаменного спостереження, що зробив Оле Ремер, данський астроном, який вивчав рух супутника Юпітера Іо, відкритого Ґалілеєм. Іо обертається навколо планети-гіганта так само регулярно, як стрілки годинника. Ромер помітив, що Юпітерів годинник, здавалося, іде повільно, коли Юпітер перебуває на протилежному до Землі боці відносно Сонця. Невідповідність можна пояснити тим, що світлу знадобилося б кілька годин, щоб подолати відстань від Юпітера до Землі. Залежно від того, де Юпітер і Земля розташовувалися на своїх орбітах, час подорожі різнився. Ремер знав розміри орбіт планет, тож використав цю інформацію, щоб визначити швидкість світла на основі точного вимірювання часу рухів Іо. Його відповідь була 214 000 кілометрів на секунду. Враховуючи доступні на той час грубі методи, це разюче близько до фактичного значення 299 792,458 кілометра на секунду.
Швидкість світла така велика, що для повсякденних цілей вона також може бути нескінченною. Але в астрономії вона має велике значення. Світлу від Сіріусу, наприклад, потрібно 8,6 року, щоб дістатися сюди, тому, коли бачите Сіріус у небі, ви бачите його таким, яким він був 8,6 року тому. Якби він вибухнув сьогодні, ми б не знали про це майже десять років. Що далі зоря, то глибше в минулому ми бачимо її. Галактика Андромеди, наприклад, ледь помітна простим оком як нечітка пляма світла, містить зорі, що ми бачимо сьогодні такими, якими вони були два з половиною мільйони років тому. Відстань, яку світло проходить за рік, відома як «світловий рік», – зручна одиниця в астрономії: один світловий рік дорівнює приблизно 10 трильйонам кілометрів.
Тож повернімося до Ольберсового парадоксу. Кінцева швидкість світла перетворює весь аргумент. Припустімо, що певна зоря світить мільярд років. Якщо вона міститься на відстані понад мільярд світлових років, ми все одно не зможемо її побачити, тому що її перше світло ще не прибуло б на Землю. Отже, навіть якщо Всесвіт нескінченний, як припускав Ньютон, ми все одно можемо бачити лише обмежену кількість зір – тих, чиє світло встигло досягти нас. Область за цим виглядатиме темною.
Лише за останнє десятиліття чи близько того космічний телескоп «Габл» зміг проникнути майже до темної зони, за якою немає зір. Вона міститься на відстані понад 13 мільярдів світлових років і оточує простір навколо Землі, який охоплює близько трильйона трильйонів зір. Я саме зробив розрахунок на берегах, щоб оцінити сумарне світло всіх цих зір, і це приблизно стільки ж, скільки світла відкидає на Землю Юпітер, але рівномірно розподілене по небу. Не дивно, що ми його не помічаємо. Наприкінці 2020 року астрономи оголосили, що їм вдалося виміряти об’єднане світло зір у космосі, використовуючи космічний корабль «Нью-Горайзонз» (New Horizons), який віддаляється від нас за орбітою Плутона (де дуже темно). Яскравість нічного неба, виявляється, становить менш ніж одну десятимільярдну від сонцевої, але, очевидно, воно вдвічі яскравіше, ніж передбачалося, з поки що нез’ясованих причин.
Примітно, що астрономам знадобилося так багато часу, щоб так додати два і два. У будь-який час, починаючи з сімнадцятого століття, вони могли б зробити очевидний висновок: вночі небо темне, бо Всесвіт не завжди був таким, який він є тепер. Йому мусило передувати щось зовсім інакше – або, можливо, взагалі нічого.