Сторінка 1 з 1

Безцарів'я

Додано: Сер квітня 01, 2015 7:43 am
I_Dominik
Безцарів'я, -я, сер - період, коли звичне урядування призупиняється внаслідок переходу влади від одної особи (монарха, президента, папи римського, партіарха і тд.) або режиму до іншого.

З часів розпаду радянської системи ми увійшли в безцарів’я - a Zwischenzeit. Колишній світовий Номос щез, а контури нового поки навіть не проглядаються.
http://files.alaindebenoist.com/alainde ... lityka.pdf

Re: Безцарів'я

Додано: Сер квітня 01, 2015 12:25 pm
Анатолій
Як на мене, згадка про президентів і патріархів зайва. Безцарів’я — це все таки про монархів. Я б взорував на російське тлумачення слова междуцарствие:
Большой толковый словарь
МЕЖДУЦАРСТВИЕ, -я; ср. 1. Период между двумя царствованиями, когда престол никем не занят. Время междуцарствия. Вступить в эпоху междуцарствия. 2. Шутл. Период в жизни коллектива, когда должность начальника, руководителя остаётся свободной. В бригаде м.

Re: Безцарів'я

Додано: Сер квітня 01, 2015 4:06 pm
I_Dominik
Я взорував не на російське, а на латинське значення слова - interregnum, що йде далеко за межі монархій - це видно з наведеного мною прикладу.

Re: Безцарів'я

Додано: Сер квітня 01, 2015 4:26 pm
I_Dominik
Ізраїль є страхіттям для його ворогів і дивом для його громадян та друзів. Він з'явився із хвилі світового повоєнного антифашизму, закріпився за часів холодної війни, пережив добу уніполярного безцарів'я, отримавши угоди в Осло як розплату, й тепер цілком і повністю вписується в розпад світового геополітичного порядку, коли немає ані найменшого поступу в створенні Палестинської держави, з якою він мусив би співіснувати в мирі та безпеці, і без винагороди у вигляді визнання від сусідніх арабських держав.
http://zbruc.eu/node/34088

Re: Безцарів'я

Додано: Сер квітня 01, 2015 4:29 pm
Анатолій
Згоден, латинське interregnum іде далеко за межі монархій, а от безцарів'я — ні. Якщо ми скажемо, що після смерті короля Карла І в Англії настав період безцарів'я, то це буде нормально. А от речення «Після відсторонення Януковича від влади настав період безцарів'я» не звучить. Тут годилося б використати слово меживлада.

Re: Безцарів'я

Додано: Сер квітня 01, 2015 4:33 pm
I_Dominik
Але подані вище 2 приклади виразно показують, що такий вжиток слова в українській мові є, і що його тлумачення не зводиться до монархічного політичного устрою.
Хіба меживладдя не є синонімом до безцарів'я так само як interregnum до sede vacante?

Re: Безцарів'я

Додано: Сер квітня 01, 2015 4:51 pm
Анатолій
Ці два приклади взяті з двох перекладів, як на мене не зовсім вдалих. Принаймні в одному з прикладів безцарів’я — переклад слова Zwischenzeit, що варто було б перекласти як межичасся, межичас.

Re: Безцарів'я

Додано: Сер квітня 01, 2015 6:10 pm
I_Dominik
Анатолій писав:Як на мене, згадка про президентів і патріархів зайва. Безцарів’я — це все таки про монархів. Я б взорував на російське тлумачення слова междуцарствие
Анатолій писав:Згоден, латинське interregnum іде далеко за межі монархій, а от безцарів'я — ні.
Анатолій писав:Ці два приклади взяті з двох перекладів, як на мене не зовсім вдалих.
Добре, наведу ще декілька прикладів, бо переконаний, що не варто постійно озиратися як що тлумачать російською мовою:

Перемога на президентських виборах Віктора Януковича, швидке усунення двовладдя в країні і, нарешті, скасування політреформи ознаменували собою кінець п'ятирічного "помаранчевого міжцарів'я"
http://newsru.ua/press/23aug2011/niepodleglosc_ua.html

«Міжцарів’я» Дмитра Медведєва як президента РФ в 2008—2012 рр. дало короткочасну надію, що російська політична еліта усвідомлює ризики тривалих диктаторських повноважень для виконавчої влади.
http://gazeta.dt.ua/POLITICS/tretiy_avt ... osiyi.html

І який сенс такої заміни, якщо проти неї будуть збирати Майдан 4.0? Вже не говорячи про інші ризики. Думаю, не варто нагадувати те, що відбувається відразу після революцій: період міжцарів’я в Україні увінчався втратою Криму.
http://mskod.com/chi-potriben-nam-tretiy-maydan/

В “міжцарів’я” одним з головних напрямків критики влади був силовий блок уряду. Питання безпеки, запанував над іншими проблемами, породжував критику і звинувачення на адресу уряду в нездатності локалізувати конфлікт на Донбасі.
http://media100.com.ua/uk/news/politics ... smert-3966

Відомий релігієзнавець, член Секретаріату Помісного Собору і Вищої Церковної Ради УПЦ КП Дмитро Степовик вважає, що затягувати з обранням нового патріарха не можна – бо період «міжцарів’я» несе загрози з боку Москви обом церквам.
http://glavcom.ua/articles/12875.html

Понтифікат також називають словом "царювання". Отже, період між двома папами називається "міжцарів'я".
http://life.pravda.com.ua/person/2013/03/12/123597/

Ще до конклаву кардинал Бергольо брав участь у похоронах Іоана Павла II і діяв як регент разом з Колегією кардиналів, керуючи Папським престолом і Римо-католицькою Церквою в період міжцарів'я - Sede Vacante.
http://www.pomisna.in.ua/2013/03/papa-francysk.html

Атмосферу міжцарів'я на початку другого тайму розвіяла груба помилка Драговича, який необачно вирішив зіграти головою на кіпера. Ця помилка центрального захисника Динамо дозволила Матеусу оформити дубль.
http://ua.korrespondent.net/sport/footb ... uie-dynamo

І ще: в періоди міжцарів'я (боротьба за владу в середині 20-х і 50-х років, перший час правління Брежнєва) навіть по скупим відомостями нашій пресі виразно можна було виявити різні точки зору різних людей і сил. Нічого навіть віддалено схожого на це не помітно з середини листопада 1982 року.
http://www.permregionipoteka.ru/vozhdi- ... arevo.html

У зовнішній політиці в період «міжцарів'я» напруження між Сходом та Заходом досягло свого апогею. 21 грудня 1982 р. прагнучи запобігти розгортанню американських євроракет Андропов пішов на серйозні поступки відносно ракет середньої дальності: він запропонував скоротити число СС-20 в Єврош до 162 (кількість аналогічних французьких і британських ракет) перемістивши інші на азіатську частину території СРСР.
http://refy.ru/37/156451-8-epoha-rozvin ... -1985.html

Експерт також закликає європейців бути передбачливими щодо майбутньої політики Кремля, бо Росія може вести стосовно Європи «опортуністичну дипломатію, направлену на те, щоб максимально використати переорієнтацію американської дипломатії на інші геостратегічні регіони і пануюче в головах європейських діячів відчуття міжцарів’я».
http://www.radiosvoboda.mobi/a/2215279.html

Після вельми нетривалого міжцарів'я кардинали в 1305 році обрали папою архієпископа бордоського, який прийняв ім'я Климента V.
http://daviscountydaycare.com/storya-za ... stva-.html

Церква й цивілізація помінялися ролями: Церква, яка попервах, у “зачатковій” фазі, черпала життєву снагу із старої цивілізації, а у “внутрішньоутробній” фазі прокладала шлях крізь бурі міжцарів’я, тепер починає сама давати життєву снагу новій цивілізації, що зародилась у її лоні. Ми можемо спостерігати, як ця творча снага за сприяння релігії вливається в світські канали господарчої, політичної, а також культурної сфер життя.
http://www.e-reading.club/chapter.php/1 ... psisu.html

Згідно з FAZ, давати оцінку завданій єгипетській політиці шкоді ще рано, однак потенціал до подальшого розвитку подій негативний: «Панує небезпечне міжцарів’я, в якому військові сили визначають перебіг подій. Різанина на вулиці Салах-Салем підвищила розгубленість громадянських сил».
http://www.ukrainianweek.com/World/84230

Якщо можна говорити про зміни, то початок їм був покладений не 12 листопада 1982 р., а через двадцять дев'ять місяців, 11 березня 1985 р., в момент обрання на пост Генерального секретаря партії М.Горбачова, що стало кіпцем, так би мовити, «міжцарів'я». ... У час «міжцарів'я» жодна серйозна проблема ні внутрішньої політики (економічна криза, соціальна апатія), пі зовнішньої (криза у відносинах між Сходом та Заходом), успадкована від 1 -і років консервативної політики «олігархії дідуганів», не була вирішена хоч би частково.
http://knowledge.allbest.ru/history/3c0 ... c27_2.html

Як каже польська експертка, затягування періоду міжцарів’я не сприятиме вирішенню серйозних справ.
http://www.polradio.pl/5/38/Artykul/176 ... 0%84%D0%A1

У цьому контексті Росія не приховувала своїх експансивних планів і стратегії. Л. Троцький на IV з'їзді Рад відверто визначив чергове завдання Червоної армії — заволодіти українськими землями в період "своєрідного міжцарів'я: німці вже пішли, Антанта ж ще не встигла захопити Україну".
http://westudents.com.ua/glavy/51508-re ... atura.html

Ми всі переживаємо кризу старого порядку , а він вимагає нового мислення, нової обачності , нового розуміння принципових викликів цієї вагітної епохи історичного міжцарів’я . Якщо західні лідери продовжать той же курс , яким вони слідували в період після холодної війни , то цілком ймовірно , в історію вони увійдуть в чому в тому ж світлі , що і ті сильно загальмовані лідери , які керували після початку Першої світової війни.
http://zagatki.taina.kiev.ua/povilna-sm ... -poryadku/

Тому ніхто з серйозних політиків суміжних держав не буде вживати скільки-небудь важливих кроків щодо Києва. Так що будь на місці Порошенко сам Талейран або граф Горчаков - і вони навряд чи змогли чогось досягти в період такого "міжцарів'я". ... Окреме питання - чи зможе пережити це "міжцарів'я" сам Порошенко. У якості міністра, звичайно.
http://ukr.obozrevatel.com/author-colum ... htm?full=1

IV ст. – переломне століття розриву та переходу, століття "міжцарів'я", століття, під час якого одна цивілізація уже загинула, а наступна ще не склалася (якщо відштовхнутися від теорії замкнутих культур [12] або не абсолютно замкнутих, здатних передавати свої досягнення іншим, але все ж таки самодостатнім цивілізаціям [10]);
http://journlib.univ.kiev.ua/index.php? ... ticle=1538

Що готує мешканцям пострадянського простору найближче майбутнє, якщо подивитися на нього через призму концепції цивілізацій А. Тойнбі? Останній вважав, що після падіння світової держави якоїсь цивілізації наступає так зване міжцарів’я.
http://s-h-i-l-o.io.ua/s399884/21._shid ... ivilizaciy

Однак у період лихоліття, міжвладдя і міжцарів’я в обраного Президента відібрали право призначати губернаторів, урізавши тим самим його повноваження. Якщо це не обман виборців, то що?
http://sport-x3.ru/?tag=%D0%B0%D0%BF%D1 ... 0%BA%D0%B0

Після довгого анімаційного міжцарів’я, що відбувалось в середині ХХ століття, наприкінці даного століття Німеччина повернула собі славу великої анімаційної держави. І в ХХІ вік вона вступила як один з лідерів в галузі авторської та експериментальної анімації.
http://galychyna.info/2011/12/06/vpersh ... chyny.html

Re: Безцарів'я

Додано: Сер квітня 01, 2015 8:11 pm
Анатолій
I_Dominik писав:Добре, наведу ще декілька прикладів, бо переконаний, що не варто постійно озиратися як що тлумачать російською мовою
Та я ніде такого й не стверджував. Але якщо українське безцарів’я й російське междуцарствование збігаються в означеннях, то чому б не подивитися як це слово тлумачать в російській мові? Власне, в зазиранні в тлумачні словники інших мов не бачу нічого крамольного. Я, принаймні, постійно звіряюся з англійськими, російськими, вряди-годи польськими й німецькими словниками.

Щодо прикладів. У 1-му, 3-му, 8-му мовиться про Папу Римському, що за сумісництвом — монарх держави Ватикан, тож тут цілком слушно вжито слово «міжцарів’я», адже йдеться не про релігійного діяча, а саме про главу держави – монарха.
У прикладах 2, 5, 6, 9, 12, 17, 18 слово «міжцарів’я» в лапках, отже вжито в переносному значенні.
14 — тут є слово «своєрідне», що вказує на переносне значення.
19 — тут є слова «так зване», що вказує на переносне значення.
20 — як на мене, неграмотно написане речення: «міжвладдя і міжцарів’я». Що автор хотів цим сказати?
15, 16, 21 — не дуже відповідає вашому ж означенню: період, коли звичне урядування призупиняється внаслідок переходу влади від одної особи (монарха, президента, папи римського, партіарха і тд.) або режиму до іншого.
7, 11, 13, — слова іноземця, а отже переклад, я б не надто довіряв таким прикладам.
Залишаються лише приклади 4 і 10, де «міжцарів’я» вжито в ширшому, немонархічному, значенні.

Я б оформив статтю десь так:
Період від смерті, зречення чи відсторонення царя (ширше – монарха) до вступу на престол його наступника.
// перен. Період, коли звичне урядування призупиняється внаслідок переходу влади від одної особи або режиму до іншого.
Хай там як, хотілось би почути ще думки інших людей.

Re: Безцарів'я

Додано: Сер квітня 01, 2015 8:37 pm
I_Dominik
Говорив про росіян тільки тому, що междуцарствование в них вживається майже винятково в первісному значенні, а в українській мові має багато ширше значення.
З поєднанням обох визначень згоден, але скоро хочете чекати що на то скажуть інші, то чекаймо...