Сторінка 1 з 2

Десталінізація

Додано: Чет березня 26, 2015 5:12 am
I_Dominik
Десталінізація, -ї, жін - широкомасштабна програма радянського уряду, розпочата на XX з'їзді КПРС, скерована на подолання негативних наслідків культу особистості Сталіна на всіх ланках життя радянського суспільства.

Процес десталінізація відбувався поступово, а в боротьбі зі спадщиною сталінізму спочатку застосовувалися сталінські методи. Так, Берія був винесений смертний вирок як шпигунові зарубіжних спецслужб і ворогові комуністичної партії і радянського народу. Після проведеної реорганізації КДБ та МДБ були розстріляні основні помічники Берії.

http://history-house.ru/istorija-rosii/ ... zaci%D1%97

Re: Десталінізація

Додано: Сер квітня 08, 2015 9:59 pm
I_Dominik
З іншого боку, десталінізація принесла волю ув'язненому духовенству УГКЦ, повернення в рідні краї, імпульс для підпільного служіння.
Ярослав Стоцький - Українська греко-католицька церква і релігійне становище Тернопільщини: (1946-1989)

Re: Десталінізація

Додано: Пон квітня 27, 2015 3:10 pm
Анатолій
Чи була це справді "програма радянського уряду"?

Re: Десталінізація

Додано: Пон квітня 27, 2015 8:28 pm
I_Dominik
Хіба була, судячи з наступного лоґічного рядка: Конституція казала, що 'Руководящей и направляющей силой советского общества, ядром его политической системы, государственных и общественных организаций является Коммунистическая партия Советского Союза. КПСС существует для народа и служит народу...Коммунистическая партия определяет генеральную перспективу развития общества, линию внутренней и внешней политики СССР'' - на 20 з'їзді комуністи заслухали доповідь Хрущова про 'неґативні наслідки культу...' і давай то все 'втілювати в життя' - з того випливає, що була. Якби не була, то чи переіменували б Сталіно і Сталінґрад, чи поміняли б вивіски над дверями мавзолею?

Re: Десталінізація

Додано: Вів квітня 28, 2015 9:13 am
Анатолій
Я маю на увазі, чи була це справді програма (що, очевидно, передбачає наявність якось офіційно затвердженого документу з пунктами й звісністю про зроблену роботу) чи це просто був процес або, як в означенні нацифікації, система заходів.

Re: Десталінізація

Додано: Вів квітня 28, 2015 3:31 pm
I_Dominik
Анатолій писав:Я маю на увазі, чи була це справді програма (що, очевидно, передбачає наявність якось офіційно затвердженого документу з пунктами й звісністю про зроблену роботу).
Та ніби звітували - від 20 з'їзду КПСС де вперше про то заговорили, до 22, на якому прийняли рішення винести тіло з мавзолею і переіменувати Сталінград. Між тими роками було і перейменування Метро в Москві з Кагановича на Леніна, міста Молотова на Пермь і таке інше - вже не кажу про демонтаж всіх пам'ятників - то не могло бути явищем стихійним, без документів та звітності...

Re: Десталінізація

Додано: Вів квітня 28, 2015 3:52 pm
Анатолій
В моєму розумінні програма, це коли на тому ж таки ХХ з’їзді угвалили документ, де попунктно написали: а) перейменувати топонімічні назви; б) знести пам’ятники; в) пинести тіло з Мовзалею тощо, а на ХХІІ з’їзді кожен пункт, чи він виконаний, обговорили. Бо коли просто на ХХ вперше про це заговорили, це якось не дуже на програму схоже.

І, повторюся, що писав у попередньому дописі: чи була це програма уряду? Бо якось цікаво виходить: мовимо про урядову програму. а згадуємо з’їзд партії.

Re: Десталінізація

Додано: Вів квітня 28, 2015 6:08 pm
I_Dominik
Анатолій писав:мовимо про урядову програму. а згадуємо з’їзд партії.
Дивно?! Тоді знову процитую радянську Конституцію і уривок з її шостої статті: 'Коммунистическая партия определяет генеральную перспективу развития общества, линию внутренней и внешней политики СССР' - вищим керівним органом КПСС були з'їзди партії. До горбачовського з'їзду народних депутатів органи раянської влади були номінальними - все вирішували партійні з'їзди, які не 'дублювали' органи влади, а ними були. В ті часи колективізація, індустріалізація та інші -ації декларувалися на партійних з'їздах, і не мали оформлення з пунктами як то є тепер. Догнати і перегнати Америку, побудувати комунізм - теж з тієї ж опери, з тих же з'їздів, без тих же документів з пунктами. Отже, десталінізація то однозначно була державна політика, що не слід плутати з хрущовською 'відлигою' - періодом життя в СССР.

Re: Десталінізація

Додано: Вів квітня 28, 2015 8:01 pm
Анатолій
Коммунистическая партия определяет генеральную перспективу развития общества, линию внутренней и внешней политики СССР — це 6-а стаття Конституції СРСР, що була прийнята 1977 року, тобто після початку процесу десталінізації.

Re: Десталінізація

Додано: Вів квітня 28, 2015 8:07 pm
I_Dominik
Простий приклад з минулого - що було основою розвитку господарки в СССР? - п'ятирічний/семирічний план. Хто приймав п'ятирічний план, верховний совєт, чи з'їзд партії? - останній...