Сторінка 1 з 2

Оунівець

Додано: Вів березня 24, 2015 8:12 am
I_Dominik
Оунівець, - вця, чол - (історичне) член Організації Українських Націоналістів; розм. (за часів СРСР) український буржуазний націоналіст, прихильник ідеї української державносі.

Віце-президент Української головної визвольної ради (українського підпільного парламенту часів Другої світової війни), оунівець Федір Вовк разом із дружиною визнані праведниками народів світу, інформує прес-центр Центру досліджень визвольного руху.
http://zaxid.net/news/showNews.do?sered ... Id=1277701

Re: Оунівець

Додано: Чет квітня 02, 2015 11:25 am
Анатолій
ОУН існує й тепер, тому, очевидно, позначки історичне не треба.

А до цього означення розм. (за часів СРСР) український буржуазний націоналіст, прихильник ідеї української державносі можете приклад дати?

Re: Оунівець

Додано: Чет квітня 02, 2015 9:04 pm
I_Dominik
Не зовсім розумію чи питання стосується того, що оунівці то буржуазні націоналісти, чи того, що вони прихильники ідеї української державносі, але прошу дуже:

Ну а Ніла Хасевича («Зот») із відомих причин у колишньому Союзі загалом визнавали за краще не згадувати — оунівець, «буржуазний націоналіст», «бандит»...
http://gazeta.dt.ua/SOCIETY/rozvidnik_y ... k_zot.html

Натомість практично у заголовку кожної статті зазначено: „українські буржуазні націоналісти” або „оунівці” та зрідка траплялася назва „бандерівці”.
http://j-school.kiev.ua/images/uploads/ ... a-2009.pdf

ОУН - організація українських націоналістів - український політичний рух, що ставив собі за мету встановлення незалежної української держави.
Буржуазні націоналісти - традиційний ярлик комуністичної системи, що стосувався тих, хто виступав за збереження національної мови, культури, звичаїв, історичних традицій рідного народу.

http://osvita.ua/school/lessons_summary ... aine/2793/

Отож тема ворогів і зрадників посідала особливе місце в українському радянському міті. Зрештою, якщо радянська історіографія і наголошувала на чомусь національному, то це були «національні вороги». До них, окрім власне країн-аґресорів (гітлерівської Німеччини та її сателітів), було зараховано всі націоналістичні рухи часів Другої світової війни, що мали виразно антиімперський, антирадянський характер і висували гасло розвитку своїх націй поза межами сталінської імперії. Не вдаючися до аналізу політико-ідеологічних причин поширення в роки війни впливу українського націоналізму, радянська історіографія подавала цей масштабний народний рух як дії жалюгідної жменьки зрадників батьківщини, колаборантів і кримінальних злочинців. Упродовж майже 50 років комуністична пропаґанда, з легкого пера партійного функціонера Дмитра Мануїльського, формувала в Україні образ «українсько-німецького буржуазного націоналіста, що пособляв фашистам». (Либонь, зовсім не випадково в Радянській Україні урядову премію для істориків було засновано на честь саме цього партійного пристосуванця та професійного фальсифікатора історії.) Діяльність ОУН і створеної за її участи УПА інших означень, як «антинародна, кривава, злочинна», не мала. Вигадані в радянській публіцистиці штампи на кшталт «жовто-блакитні вурдалаки», «штатні юди», «позначені печаткою прокляття», «союз тризуба й свастики» тощо мали затаврувати й укрити вічною ганьбою український визвольний рух.
http://sites.utoronto.ca/jacyk/hrynevych.pdf

Re: Оунівець

Додано: П'ят квітня 03, 2015 9:05 am
Анатолій
Перший і другий приклад ілюструє означення «член Організації Українських Націоналістів», а в третьому й четвертому слова «оунівець» взагалі немає.
До того ж оце означення «прихильники ідеї української державносі» після слів «за часів СРСР» якось збиває з панталику, бо виходить що не за часів СРСР вони вже не «прихильники ідеї української державносі» чи як?

Re: Оунівець

Додано: П'ят квітня 03, 2015 3:37 pm
I_Dominik
Я виріс на львівщині, в мене один дідусь був в УПА. Я добре пам'ятаю як за часів УРСР, слова бандерівець, оунівець, буржуазний націоналіст вживалися як синоніми до людей, чиї родичі не тільки були в ОУН чи УПА, але до кожного, хто був запідозрений в прихильному ставленні до 'хлопців з лісу' чи хто хотів 'вільної України'. Наприклад, моїх виселених до Сибіру родичів називали оунівцями, бандерівцями, націоналістами, хоча ніхто з них членами ОУН формально не був - про те мені йшлося.

Re: Оунівець

Додано: П'ят квітня 03, 2015 4:33 pm
Анатолій
Ну, тут треба подумати. Як на мене, оунівці — члени ОУН. А вже які ярлики дехто навішує до цього поняття не дуже важить.

Re: Оунівець

Додано: П'ят квітня 03, 2015 4:40 pm
I_Dominik
Дозволю собі припустити, що ви не західняк :) Я тому і додав за часів СРСР і розмовне, бо так і тоді називали всіх, хто 'був за Україну' - оуновцьі, бандеровцьі, буржуазньіе националистьі.

Re: Оунівець

Додано: П'ят квітня 03, 2015 5:33 pm
Анатолій
Я не західняк, але суті справи це змінює. Я розумію про що ви: що в радянські часи оунівець для декого було (а на сьогодні , підозрюю, і є) лайливим словом, як мазепинець, петлюрівець, бандерівець. Питання в тому, чи треба чужі ярлики, фобії в словник засовувати. Бо тоді вийде, що й мазепинець, петлюрівець, бандерівець — не тільки прихильник Мазепи, Петлюри й Бандери відповідно, а й синонім зразника. А українці — це не тільки народ, що становить основне населення Украиїни, а й =неонацист (знайти приклади вжитку такого означення дуже легко).

Re: Оунівець

Додано: П'ят квітня 03, 2015 5:47 pm
I_Dominik
Звісно, що це прикро, але на мою думку скоро є такий вжиток слова, то мусимо його подавати, але з відповідною анотацією (розмовне, ідеологічне, радянське, ненормативне, лайливе і тд) - на те він і словник...
Скажімо, якщо будемо подавати слово турок тільки як 'представник турецького етносу', то як має читач зрозуміти вислів 'Турку ти небесний!' чи 'затурканий'?

Re: Оунівець

Додано: П'ят квітня 03, 2015 6:28 pm
Анатолій
тоді приклад вжитку треба.