Конкурс-4
Додано: Вів жовтня 07, 2014 1:40 pm
Ну що ж. Запускаємо Конкурс-4 . Для чого він див. тут
1-й етап: укладання списку книжок. Термін: останній день – 17 жовтня. Мій примірний список не дуже змінився . Це переважно фізика, космологія. Вносьте свої пропозиції. Було б добре довести його до 30 книжок, щоб було з чого вибирати: математика, природничі науки, техніка, інформатика, щось таке . Науково-популярний/напівпопулярний рівень, але якісний . Вдалі пропозиції книжок додаватиму до початкового списку.
Потрібен широкий розголос. За це відповідальні щонайменше Олеся і Христина1, щонайбільше – всі охочі долучитися до цієї доброї справи. Заперечень нема?
2-й етап (від 17 жовтня до 1 грудня)
Зі складеного списку (15-30 книжок) кожен конкурсант вибирає книжку для перекладу і оголошує про свій вибір тут. Бажано, щоб у кожного була своя книжка, але не страшно, якщо декілька перекладатимуть одну книжку чи навіть один розділ [щоб не було бійок ]. Чому бажано – краще перекласти 20 книжок (по 1 розділу) і ознайомити спільноту з більшою кількістю якісних книжок, ніж більше ознайомити з деякими книжками, зате з меншою їх кількістю.
Якщо точніше, йдеться трохи більше, ніж про один розділ . Перекладач має зацікавити цією книжкою читача/видавця. Отже, має зробити презентацію [це відмінність від попередніх конкурсів]. Написати, чому книжка варта прочитання (анотація, відгуки про книжку читачів/журналістів/науковців), перекласти зміст, щоб читач орієнтувався чіткіше, що буде в книжці [загалом це десь 1-2 сторінки]. За потреби/На бажання перекласти передмову. І нарешті осередок – перекладений розділ книжки (я б радив перший, але може бути будь-який). Презентацію виставляти на сторінці «Пропоновані до перекладу книжки» Виставляючи свій переклад на сайті, перекладач запускає голосування за книжку (як, наприклад, стосовно книжки «ЗОРІ. НОВИЙ СПОСІБ ПОБАЧИТИ ЇХ»), пункти голосування за книжку придумує сам [можливо пізніше зробимо загальними]. Обов’язкове поклика́ння на оригінальний текст або розміщення оригінального тексту поряд з перекладом [принаймні зміст і перший розділ є в інтернеті, ба більше, з примірного списку майже всі книжки є цілком в інеті – тобто можна перекласти будь-який розділ]. Внизу буде обговорення перекладу – це залежатиме від форумців. Автор перекладу, звісно, може продовжувати викладати подальші розділи, або на цьому зупинитися.
На цьому етапі варто було б привернути увагу до конкурсу видавництва. Всі вони чекають перекладів з грантами і то ще носа вернуть, але всяке може трапитися.
3 етап – оцінювання і оцінка журі. Оголошується переможець/переможці. Далі переможець набирає команду перекладачів для спільноперу книжки або ж сам її перекладає, а збір коштів на видання запускаємо через, швидше за все, Спільнокошт. Поки що приблизно так. Запитуйте, пропонуйте.
СПИСОК КОНКУРСНОЇ ЛІТЕРАТУРИ (ПОЧАТКОВИЙ, МОЖЕ БУТИ ДОПОВНЕНИЙ)
1. John D. Barrow. The Book of Universes. 352 сторінки (2013). Автор – професор-дослідник Кембридзького ун-ту, математик, фізик, космолог, один з найвідоміших популяризаторів науки, зо двадцять книжок, сотні статтей. Книжка, зокрема, про останні ідеї фізики, астрономії.
2. George Musser. The Complete Idiot’s Guide to String Theory. 334 сторінки (2008). Автор – старший редактор найвідомішого науково-популярного журналу "Scientific American". Численні статті його потрапляли в The Best American Science Writing і The Best American Science & Nature Writing anthologies. Має купу нагород. Та й назва книжки дуже приваблива, а про теорію струн, певно, всі чули.
3. Andrew Zimmerman Jones, Daniel Robbins. String Theory For Dummies. 384 сторінки (2009). «…ця книжка – гідне доповнення до «Коротшої історії часу» Гокінга і Млодінова (Роберт Соєр).
3. Brian Clegg. Dice World: Science and Life in a Random Universe. 288 сторінок (2013).
5. Ian Stewart. The Great Mathematical Problems. 352 сторінки (2013). Є деякі математичні завдання, значення яких виходить за рамки звичного – як Велика теорема Ферма або гіпотеза Гольдбаха – вони загадки, які означують математику. В книжці йдеться про великі проблеми, як уже розв’язані, так і ні, чому ці проблеми існують, чому вони мають значення, що змушує математиків шукати їх розв’язки і де вони перебувають у контексті математики і природничих наук загалом. Автор – один з найвідоміших у світі популяризаторів математики, десятки книжок.
6. Jim Holt. Why Does the World Exist?: An Existential Detective Story. 320 сторінок. (2013). Зачепивши «найтемніше питання філософії», Джим Голт досліджує найбільшу метафізичну містерію всіх часів: чому щось є замість того, щоб не бути? Книжка, що в одну мить стала бестселером, захоплює уяву як критиків, так і читачів, намагаючись відстежити наші найсвіжіші спроби збагнути походження всесвіту. Голт узяв на себе роль космологічного детектива, що подорожує планетою й бере інтерв’ю у видатних науковців, філософів та письменників «порівнюючи одну теорію з іншою» (Джеремі Бернштайн, «Вол Стріт Джоурнал»). 2012 New York Times Top 10 Book of the Year.
7. Lisa Randall. Knocking on Heaven's Door: How Physics and Scientific Thinking Illuminate the Universe and the Modern World. 480 сторінок (2012). Авторка – перша жінка в штаті фізичного факультету Прінстонського університету і перша жінка фізик-теоретик в штаті Масачусетського технологічного інституту і Гарвардського університету. Першу її науково-популярну книжку "Warped Passages : Unraveling the Universe's Hidden Dimensions" New York Times' внесла у список "100 notable books of 2005". У 2007-му внесена "Time magazine" до "100 Most Influential People" (Time 100) в номінації "науковці і мислителі". Написала лібрето опери. Одним словом, вельми здібна. Зміст книжки: останні події в фізиці, колайдер, темна матерія і загалом роль науки.
8. Sean Carroll. The Particle at the End of the Universe. 352 сторінки (2012). Відомий фізик і популяризатор науки пише про відкриття елементарної частинки Гіґза, відповідальної за наявність маси, також відомої як "частинки Бога". Книжка – лавреат премії Королівського товариства за 2013 рік (найкраща англомовна науково-популярна книжка року).
9. Daniel Kahnemen. Thinking, Fast and Slow. 512 сторінок (2012). Один із найбільших бестселерів за версією «Нью-Йорк Таймз», нагорода «Найкраща книга» у 2012 році від Національної академії наук; вибрана «Нью-Йорк Таймз» до переліку найкращих книжок 2011 року; одна з найкращих книжок 2011 року за версією «Глоуб енд Мейл»; одна з книжок 2011 року за версією «Зи Економіст»; одна з найкращих нехудожніх книжок 2011 року за версією «Вол Стріт Джоурнал». У книжці «Мислення: швидке і повільне» Денієл Канемен, відомий психолог та володар Нобелівської премії з економіки [єдиний серед психологів], проводить революційну екскурсію мисленням і пояснює, як працюють дві його системи. Перша система – швидка, інтуїтивна та емоційна. Друга – повільніша, але й логічніша. Вплив занадто великої впевненості у корпоративних стратегіях, складність передбачити, що принесе нам щастя у майбутньому, неймовірних ефект когнітивних упереджень на все: від гри на фондовій біржі до планування відпустки – все це можна зрозуміти, збагнувши, як дві системи формують наші судження та рішення. Запрошуючи читача до бесіди про те, як ми думаємо, Канемен показує, де ми можемо довіряти інтуїції, а де – ні, і як нам скористатися перевагами повільного мислення. Він також пропонує практичні поради, як використовувати різноманітні техніки для захисту від мисленнєвих заминок, що часто створюють нам життєві труднощі.
10. Mary Roach. Bonk: The Curious Coupling of Science and Sex. 336 сторінок (2008). У 2008-му книжка була New York Times Top 10 бестселерів, а також редакторський вибір New York Times Book Review, №1 бестселер San Francisco Chronicle, в Топ 5 наукових книжок Boston Sunday Globe… The New Yorker назвав авторку "найсмішнішим науковим автором в країні".
11. Lee Smolin. Time Reborn: From the Crisis in Physics to the Future of the Universe. 352 сторінки (2013). Смолін – відомий фізик-теоретик, автор бестселера The Trouble With Physics: The Rise of String Theory, the Fall of a Science, and What Comes Next (є російський переклад). Є рецензія на "Time Reborn" в "Критиці" № 7-8 (189-190) за 2013 р.
12. Philip Ball. Serving the Reich: The Struggle for the Soul of Physics. 320 сторінок (2013). Книжка в цьогорічному шортлисті Королівського товариства, автор виграв премію за найкращу науково-популярну. книжку англійською мовою у 2005 р. («Критична маса»). "Книжка Бола показує, що може трапитися з мораллю, коли розум і відкриття цінуються понад усе" (Philip Maughan)
13. Pedro G. Ferreira. The Perfect Theory: A Century of Geniuses and the Battle over General Relativity. 309 сторінок (2014). «Теорія Айнштайна, яка пояснює взаємозв'язок між гравітацією, простором і часом, можливо, найдосконаліше інтелектуальне досягнення сучасної фізики, досі вивчення її дискусійна справа. Релятивісти були об'єктом переслідувань в гітлерівській Німеччині, гнані в сталінській Росії, і зневажувані в 1950-х в Америці. Навіть сьогодні аспірантів попереджають, що спеціалізування на загальній теорії відносності зробить їх непрацездатними». Книжка в цьогорічному шортлисті Королівського товариства.
14. George Joh. The Cancer Chronicles: Unlocking Medicine’s Deepest Mystery. 304 сторінки (2013). Книжка в цьогорічному шортлисті Королівського товариства.
15. Max Tegmark. Our Mathematical Universe: My Quest for the Ultimate Nature of Reality Hardcover. 432 сторінки (2014). Автор один з провідних фізиків-теоретиків світу. Дуже багато схвальних відгуків. Як приклад. Giles Whittell (The Times): «Він береться за великі взаємопов'язані питання космології і субатомної фізики набагато дохідливіше, ніж, скажімо, Стівен Гокінг» .
Книжки 5, 7, 11, 15 напівпопулярні (тобто посередині між науковими/навчальними і науково-популярними), тому, з одного боку вони цікавіші/ґрунтовніші, а з іншого – складніші.
Якщо перекладачі запропонують ще 15 книжок, то буде вельми добре. Останній день відбору літератури – 17 жовтня 2014 р.
1-й етап: укладання списку книжок. Термін: останній день – 17 жовтня. Мій примірний список не дуже змінився . Це переважно фізика, космологія. Вносьте свої пропозиції. Було б добре довести його до 30 книжок, щоб було з чого вибирати: математика, природничі науки, техніка, інформатика, щось таке . Науково-популярний/напівпопулярний рівень, але якісний . Вдалі пропозиції книжок додаватиму до початкового списку.
Потрібен широкий розголос. За це відповідальні щонайменше Олеся і Христина1, щонайбільше – всі охочі долучитися до цієї доброї справи. Заперечень нема?
2-й етап (від 17 жовтня до 1 грудня)
Зі складеного списку (15-30 книжок) кожен конкурсант вибирає книжку для перекладу і оголошує про свій вибір тут. Бажано, щоб у кожного була своя книжка, але не страшно, якщо декілька перекладатимуть одну книжку чи навіть один розділ [щоб не було бійок ]. Чому бажано – краще перекласти 20 книжок (по 1 розділу) і ознайомити спільноту з більшою кількістю якісних книжок, ніж більше ознайомити з деякими книжками, зате з меншою їх кількістю.
Якщо точніше, йдеться трохи більше, ніж про один розділ . Перекладач має зацікавити цією книжкою читача/видавця. Отже, має зробити презентацію [це відмінність від попередніх конкурсів]. Написати, чому книжка варта прочитання (анотація, відгуки про книжку читачів/журналістів/науковців), перекласти зміст, щоб читач орієнтувався чіткіше, що буде в книжці [загалом це десь 1-2 сторінки]. За потреби/На бажання перекласти передмову. І нарешті осередок – перекладений розділ книжки (я б радив перший, але може бути будь-який). Презентацію виставляти на сторінці «Пропоновані до перекладу книжки» Виставляючи свій переклад на сайті, перекладач запускає голосування за книжку (як, наприклад, стосовно книжки «ЗОРІ. НОВИЙ СПОСІБ ПОБАЧИТИ ЇХ»), пункти голосування за книжку придумує сам [можливо пізніше зробимо загальними]. Обов’язкове поклика́ння на оригінальний текст або розміщення оригінального тексту поряд з перекладом [принаймні зміст і перший розділ є в інтернеті, ба більше, з примірного списку майже всі книжки є цілком в інеті – тобто можна перекласти будь-який розділ]. Внизу буде обговорення перекладу – це залежатиме від форумців. Автор перекладу, звісно, може продовжувати викладати подальші розділи, або на цьому зупинитися.
На цьому етапі варто було б привернути увагу до конкурсу видавництва. Всі вони чекають перекладів з грантами і то ще носа вернуть, але всяке може трапитися.
3 етап – оцінювання і оцінка журі. Оголошується переможець/переможці. Далі переможець набирає команду перекладачів для спільноперу книжки або ж сам її перекладає, а збір коштів на видання запускаємо через, швидше за все, Спільнокошт. Поки що приблизно так. Запитуйте, пропонуйте.
СПИСОК КОНКУРСНОЇ ЛІТЕРАТУРИ (ПОЧАТКОВИЙ, МОЖЕ БУТИ ДОПОВНЕНИЙ)
1. John D. Barrow. The Book of Universes. 352 сторінки (2013). Автор – професор-дослідник Кембридзького ун-ту, математик, фізик, космолог, один з найвідоміших популяризаторів науки, зо двадцять книжок, сотні статтей. Книжка, зокрема, про останні ідеї фізики, астрономії.
2. George Musser. The Complete Idiot’s Guide to String Theory. 334 сторінки (2008). Автор – старший редактор найвідомішого науково-популярного журналу "Scientific American". Численні статті його потрапляли в The Best American Science Writing і The Best American Science & Nature Writing anthologies. Має купу нагород. Та й назва книжки дуже приваблива, а про теорію струн, певно, всі чули.
3. Andrew Zimmerman Jones, Daniel Robbins. String Theory For Dummies. 384 сторінки (2009). «…ця книжка – гідне доповнення до «Коротшої історії часу» Гокінга і Млодінова (Роберт Соєр).
3. Brian Clegg. Dice World: Science and Life in a Random Universe. 288 сторінок (2013).
5. Ian Stewart. The Great Mathematical Problems. 352 сторінки (2013). Є деякі математичні завдання, значення яких виходить за рамки звичного – як Велика теорема Ферма або гіпотеза Гольдбаха – вони загадки, які означують математику. В книжці йдеться про великі проблеми, як уже розв’язані, так і ні, чому ці проблеми існують, чому вони мають значення, що змушує математиків шукати їх розв’язки і де вони перебувають у контексті математики і природничих наук загалом. Автор – один з найвідоміших у світі популяризаторів математики, десятки книжок.
6. Jim Holt. Why Does the World Exist?: An Existential Detective Story. 320 сторінок. (2013). Зачепивши «найтемніше питання філософії», Джим Голт досліджує найбільшу метафізичну містерію всіх часів: чому щось є замість того, щоб не бути? Книжка, що в одну мить стала бестселером, захоплює уяву як критиків, так і читачів, намагаючись відстежити наші найсвіжіші спроби збагнути походження всесвіту. Голт узяв на себе роль космологічного детектива, що подорожує планетою й бере інтерв’ю у видатних науковців, філософів та письменників «порівнюючи одну теорію з іншою» (Джеремі Бернштайн, «Вол Стріт Джоурнал»). 2012 New York Times Top 10 Book of the Year.
7. Lisa Randall. Knocking on Heaven's Door: How Physics and Scientific Thinking Illuminate the Universe and the Modern World. 480 сторінок (2012). Авторка – перша жінка в штаті фізичного факультету Прінстонського університету і перша жінка фізик-теоретик в штаті Масачусетського технологічного інституту і Гарвардського університету. Першу її науково-популярну книжку "Warped Passages : Unraveling the Universe's Hidden Dimensions" New York Times' внесла у список "100 notable books of 2005". У 2007-му внесена "Time magazine" до "100 Most Influential People" (Time 100) в номінації "науковці і мислителі". Написала лібрето опери. Одним словом, вельми здібна. Зміст книжки: останні події в фізиці, колайдер, темна матерія і загалом роль науки.
8. Sean Carroll. The Particle at the End of the Universe. 352 сторінки (2012). Відомий фізик і популяризатор науки пише про відкриття елементарної частинки Гіґза, відповідальної за наявність маси, також відомої як "частинки Бога". Книжка – лавреат премії Королівського товариства за 2013 рік (найкраща англомовна науково-популярна книжка року).
9. Daniel Kahnemen. Thinking, Fast and Slow. 512 сторінок (2012). Один із найбільших бестселерів за версією «Нью-Йорк Таймз», нагорода «Найкраща книга» у 2012 році від Національної академії наук; вибрана «Нью-Йорк Таймз» до переліку найкращих книжок 2011 року; одна з найкращих книжок 2011 року за версією «Глоуб енд Мейл»; одна з книжок 2011 року за версією «Зи Економіст»; одна з найкращих нехудожніх книжок 2011 року за версією «Вол Стріт Джоурнал». У книжці «Мислення: швидке і повільне» Денієл Канемен, відомий психолог та володар Нобелівської премії з економіки [єдиний серед психологів], проводить революційну екскурсію мисленням і пояснює, як працюють дві його системи. Перша система – швидка, інтуїтивна та емоційна. Друга – повільніша, але й логічніша. Вплив занадто великої впевненості у корпоративних стратегіях, складність передбачити, що принесе нам щастя у майбутньому, неймовірних ефект когнітивних упереджень на все: від гри на фондовій біржі до планування відпустки – все це можна зрозуміти, збагнувши, як дві системи формують наші судження та рішення. Запрошуючи читача до бесіди про те, як ми думаємо, Канемен показує, де ми можемо довіряти інтуїції, а де – ні, і як нам скористатися перевагами повільного мислення. Він також пропонує практичні поради, як використовувати різноманітні техніки для захисту від мисленнєвих заминок, що часто створюють нам життєві труднощі.
10. Mary Roach. Bonk: The Curious Coupling of Science and Sex. 336 сторінок (2008). У 2008-му книжка була New York Times Top 10 бестселерів, а також редакторський вибір New York Times Book Review, №1 бестселер San Francisco Chronicle, в Топ 5 наукових книжок Boston Sunday Globe… The New Yorker назвав авторку "найсмішнішим науковим автором в країні".
11. Lee Smolin. Time Reborn: From the Crisis in Physics to the Future of the Universe. 352 сторінки (2013). Смолін – відомий фізик-теоретик, автор бестселера The Trouble With Physics: The Rise of String Theory, the Fall of a Science, and What Comes Next (є російський переклад). Є рецензія на "Time Reborn" в "Критиці" № 7-8 (189-190) за 2013 р.
12. Philip Ball. Serving the Reich: The Struggle for the Soul of Physics. 320 сторінок (2013). Книжка в цьогорічному шортлисті Королівського товариства, автор виграв премію за найкращу науково-популярну. книжку англійською мовою у 2005 р. («Критична маса»). "Книжка Бола показує, що може трапитися з мораллю, коли розум і відкриття цінуються понад усе" (Philip Maughan)
13. Pedro G. Ferreira. The Perfect Theory: A Century of Geniuses and the Battle over General Relativity. 309 сторінок (2014). «Теорія Айнштайна, яка пояснює взаємозв'язок між гравітацією, простором і часом, можливо, найдосконаліше інтелектуальне досягнення сучасної фізики, досі вивчення її дискусійна справа. Релятивісти були об'єктом переслідувань в гітлерівській Німеччині, гнані в сталінській Росії, і зневажувані в 1950-х в Америці. Навіть сьогодні аспірантів попереджають, що спеціалізування на загальній теорії відносності зробить їх непрацездатними». Книжка в цьогорічному шортлисті Королівського товариства.
14. George Joh. The Cancer Chronicles: Unlocking Medicine’s Deepest Mystery. 304 сторінки (2013). Книжка в цьогорічному шортлисті Королівського товариства.
15. Max Tegmark. Our Mathematical Universe: My Quest for the Ultimate Nature of Reality Hardcover. 432 сторінки (2014). Автор один з провідних фізиків-теоретиків світу. Дуже багато схвальних відгуків. Як приклад. Giles Whittell (The Times): «Він береться за великі взаємопов'язані питання космології і субатомної фізики набагато дохідливіше, ніж, скажімо, Стівен Гокінг» .
Книжки 5, 7, 11, 15 напівпопулярні (тобто посередині між науковими/навчальними і науково-популярними), тому, з одного боку вони цікавіші/ґрунтовніші, а з іншого – складніші.
Якщо перекладачі запропонують ще 15 книжок, то буде вельми добре. Останній день відбору літератури – 17 жовтня 2014 р.