Сторінка 1 з 2

Фокстрот

Додано: Чет грудня 12, 2013 2:31 pm
Наталя
ФОКСТРОТ, -у, чол. (англ. foxtrot — лисячий біг). 1. Сучасний ритмічно-чіткий швидкий парний танець американського походження. 2. Музика до цього танцю; музичний твір у ритмі цього танцю.
[1. В кімнату линули тоскні звуки фокстроту, опадаючи на килимі, меблях і рослинах зів'ялими пелюстками величезної жагучої квітки (В. Підмогильний. Місто).
2. Повз нього пливе цей - конкретний, напружений і намагнетизовапий, осяяний блакитним, рожевим, зеленим сяйвом вибагливих абажурів, заслонений газовими фіранками, наснажений коханням і поривами, озвучений патефонними фокстротами і румбами... (І. Багряний. Тигролови). 3. Тим часом ішов він на танцмайданчик, де духовий оркестр поперемінно грав вальси, танго і фокстроти (В. Шевчук. Дім на Горі). 4. Яків не мав шансів запросити на танець Ясну, забагато було біля неї претендентів, але десь біля третього танцю вона запросила його сама на фокстрот (У. Самчук. Чого не гоїть огонь).]


однина множина
називний фокстрот фокстроти
родовий фокстроту фокстротів
давальний фокстроту (-ові) фокстротам
знахідний фокстрот фокстроти
орудний фокстротом фокстротами
місцевий на/у фокстроті на/у фокстротах
кличний фокстроте фокстроти

Re: Фокстрот

Додано: Чет грудня 12, 2013 3:03 pm
Анатолій
Наталя писав:В кімнату линули тоскні звуки фокстроту, опадаючи на килимі, меблях і рослинах зів'ялими пелюстками величезної жагучої квітки (В. Підмогильний. Місто).
Тобто долинули звуки танцю? Як ноги шурхають? :D
Наталя писав:Повз нього пливе цей - конкретний, напружений і намагнетизовапий, осяяний блакитним, рожевим, зеленим сяйвом вибагливих абажурів, заслонений газовими фіранками, наснажений коханням і поривами, озвучений патефонними фокстротами і румбами... (І. Багряний. Тигролови).
Хіба танець може озвучувати?
Наталя писав:Тим часом ішов він на танцмайданчик, де духовий оркестр поперемінно грав вальси, танго і фокстроти (В. Шевчук. Дім на Горі).
Чи можна грати танець?
Наталя писав:Музика заграв фокстрота. Майнули тіні по стінах, по стелі - гості й дівчата пішли у танок (М. Куліш. Народний Малахій).
Знову ж таки, музика загравав танець? І чому в статті родовий однини пропонується на -у, а в прикладі на -а? ;)

Висновок: тлумачення неповне. У СУМі є ще таке доповнення: «// Музика до цього танцю; музичний твір у ритмі цього танцю». Ото вже, певно, воно. :geek:

Re: Фокстрот

Додано: Чет грудня 12, 2013 3:55 pm
Анатолій
Наталя писав:Анатолію, ти зовсім не творча людина. Прискіплюватися до слова митця може лише нудний ботан. :(
Мова танцю творить дива. Не шариш ти ніц.))

Неповне тлумачення? Приволочи із СУМу - куди повніше.
Ну, у СУМі є ще таке доповнення: «// Музика до цього танцю; музичний твір у ритмі цього танцю». Ото вже, певно, воно. :ugeek:

Re: Фокстрот

Додано: Чет грудня 12, 2013 6:17 pm
Наталя
Додано.
Дякую.

Re: Фокстрот

Додано: Сер грудня 18, 2013 3:54 pm
Наталя
Етимологія. Запозичення з англійської мови, є складним словом, утвореним з іменників fox «лисиця» і trot «швидка хода», що через посередництво з фр. ст. troter (> фр. trotter) «іти риссю; ходити, бігати» запозичене з двн. trottōn «ступати, іти», спорідненого з двн. trëtan, свн. trëtеn, звідки укр. тратувати.

Re: Фокстрот

Додано: П'ят лютого 14, 2014 4:39 pm
Наталя
Сухомлинськівська, синку. ))
П. с. І ще Ви мені, Кувалдо, казатимете, що це дитя невинне? :D

Re: Фокстрот

Додано: Суб лютого 15, 2014 3:14 pm
Наталя
Статтю відредагувала.
Кувалдо, попрошу Вас внести її до ТСС.

Re: Фокстрот

Додано: Сер лютого 19, 2014 5:11 pm
Анатолій
Пропоную статтю в такій редакції:

Фокстрот, -у, чол. Бальний ритмічно-чіткий танець з розміром 4/4 такту, що виконується невеликими ковзними кроками.
[1. Яків не мав шансів запросити на танець Ясну, забагато було біля неї претендентів, але десь біля третього танцю вона запросила його сама на фокстрот (У. Самчук, «Чого не гоїть огонь»). 2. Вступиш в університет — запишемо тебе на піврічні танцювальні курси. Тоді навчишся й віденського вальсу, і танго, і фокстроту (Ольга Слоньовська, «Дівчинка на кулі»).]
// Музика до цього танцю.
[1. В кімнату линули тоскні звуки фокстроту, опадаючи на килимі, меблях і рослинах зів'ялими пелюстками величезної жагучої квітки (В. Підмогильний. «Місто»).
// Музичний твір у ритмі цього танцю.
[1. Повз нього пливе цей — конкретний, напружений і намагнетизовапий, осяяний блакитним, рожевим, зеленим сяйвом вибагливих абажурів, заслонений газовими фіранками, наснажений коханням і поривами, озвучений патефонними фокстротами і румбами... (І. Багряний, «Тигролови»). 2. Тим часом ішов він на танцмайданчик, де духовий оркестр поперемінно грав вальси, танго і фокстроти (В. Шевчук, «Дім на горі»).]

Re: Фокстрот

Додано: Сер лютого 19, 2014 5:25 pm
Наталя
Стаття має бути в такій редакції.

ФОКСТРОТ, -у, чол. (англ. foxtrot — лисячий біг).
1. Сучасний ритмічно-чіткий швидкий парний танець американського походження.
[Яків не мав шансів запросити на танець Ясну, забагато було біля неї претендентів, але десь біля третього танцю вона запросила його сама на фокстрот (У. Самчук. Чого не гоїть огонь).]
2. Музика до цього танцю; музичний твір у ритмі цього танцю.
[Повз нього пливе цей - конкретний, напружений і намагнетизовапий, осяяний блакитним, рожевим, зеленим сяйвом вибагливих абажурів, заслонений газовими фіранками, наснажений коханням і поривами, озвучений патефонними фокстротами і румбами... (І. Багряний. Тигролови). 3. Тим часом ішов він на танцмайданчик, де духовий оркестр поперемінно грав вальси, танго і фокстроти (В. Шевчук. Дім на Горі). В кімнату линули тоскні звуки фокстроту, опадаючи на килимі, меблях і рослинах зів'ялими пелюстками величезної жагучої квітки (В. Підмогильний. Місто).]

однина множина
називний фокстрот фокстроти
родовий фокстроту фокстротів
давальний фокстроту (-ові) фокстротам
знахідний фокстрот фокстроти
орудний фокстротом фокстротами
місцевий на/у фокстроті на/у фокстротах
кличний фокстроте фокстроти

Re: Фокстрот

Додано: Сер лютого 19, 2014 7:01 pm
Andriy
ось означення з оксфордського словника:
1. a ballroom dance having an uneven rhythm with alternation of slow and quick steps.
1.1a piece of music written for a foxtrot.
як на мене (нефахівця), означення від Анатолія і Наталі дуже близькі, але те що запропонував Анатолій трішки(!) краще: «музика» є підзначенням до танцю,
«лисячий біг» зайве (по-перше fox trot має бути через пробіл, по друге точне походження назви невідоме, зокрема є теорія що пішло від імені Гаррі Фокса)
«американського походження» можна додати, хоча вказувати походження це напевне краще до вікіпедії

P.S. гілку почистив від емоцій