для загального добра вирішила поділитися досвідом та спостереженнями про поширення безкоштовних он-лайн курсів.
Отут: http://life.pravda.com.ua/technology/2013/09/10/138568/ є добра стаття на цю тему, але вона охоплює лише ресурс edX.org.
Для мене таке навчання почалося десь років зо 3-4 тому з курсів університету Берклі (http://webcast.berkeley.edu/series#c,s). Точніше, тоді я просто дивилася подкасти - відеозаписи лекцій. Також університет надавав можливість скачувати лекції у форматі ворд та аудіозаписи, які я потім переписувала на плеєр та слухала в транспорті. Величезним плюсом таких курсів є те, що це справжні університетські лекції, не скорочені й не спрощені; асортимент галузей дуже великий. Я вже не пам’ятаю, від якого саме університету, але я слухала й курс із філософії про смерть, і вступ до японської літератури...


Потім з'явилася Курсера: http://www.coursera.org/courses. Спочатку там було лише кілька курсів у подібному форматі, потім почали приєднуватися університети, нині Курсера пропонує близько 450 різноманітних курсів. Система навчання змінилася. Тепер можна не тільки пасивно вболівати, а й брати активну участь: виконувати завдання, діставати оцінки й сертифікат у кінці курсу. Теми страшенно різноманітні: від написання пісень до соціології, зміни клімату, історії світу або практичніших курсів про фінанси й т.д. Звісно, представники не всіх професій зможуть знайти там щось, що буде корисне безпосередньо в роботі, але цей ресурс неоціненний для самоосвіти, для розширення горизонтів. І ще ніхто ні до чого не зобов'язує - можна, наприклад, в межах курсу вибирати тільки цікаві для себе теми, вибірково "бігла через місточок, вхопила кленовий листочок...". За повноцінної роботи курс вимагає приблизно 6-8 годин на тиждень, в середньому тривалість одного курсу - 6 тижнів.
Курси, звісно, переважно англійською, але є й іншими мовами. Нещодавно Курсера знайшла собі партнерів, що перекладають субтитри до лекцій різними мовами. Із субтитрами українською є 2: Model Thinking,Introduction to Finance. Із субтитрами російською теж 2: Gamification та A Beginner's Guide to Irrational Behavior (сам курс дуже рекомендую). Субтитри українською надає фонд Пінчука. Обіцяють переклад субтитрів і до інших курсів.
Щиро раджу звернути увагу на таке розкішне джерело інформації, може, знайдете для себе щось цікаве.