Факти: З великої Інтернет пишуть за традицією, взоруючи на англ. the Internet. Таке написання, звісно, можна підігнати під якесь правило, але традиція -- таки визначальний чинник цієї практики. Однак із повсюдним поширенням цієї технології все частіше стали писати з маленької "інтернет". Подекуди пробують обґрунтувати відмінність у значенні між "Інтернетом" та "інтернетом".
Питання: Яка із цих тенденцій переможе?
Відповідь-прогноз: Цілком імовірно, що два написання деякий час конкуруватимуть. Пуристи, традиціоналісти й фахівці з культури мови (ну, і ще ті, хто має власне переконання), можливо, наполягатимуть, що треба "Інтернет", принаймні в деяких випадках. Малу літеру вже обґрунтовано в офіційній відповіді Інституту укр. мови -- див.
http://www.dt.ua/3000/3680/45828/ (читати знизу). Тому колись "інтернет" таки потрапить до словника - як не їхнього, то іншого, як не паперового, то онлайнового. У цій відповіді сказано, що "Інтернет" пишемо, коли йдеться про власну назву глобальної мережі (
в Інтернеті), а "інтернет" - коли йдеться про "вид зв'язку" (
користуватися інтернетом). Але ж у другому випадку можна так само написати
користуватися Інтернетом, наполягаючи, що мається на увазі "власна назва...". Таких випадків буде чимало, бо саме глобальна мережа й забезпечує цей вид зв'язку.
Розмежувати два значення не завжди легко, а інколи й неможливо. Тому в деяких випадках обидва написання будуть вважати прийнятними, а що буденніший і поширеніший буде І/інтернет, то все частіше писатимуть з малої. Цьому сприятиме й дальше поширення слів на кшталт "інтернет-видання", "інтернет-кафе", "інтернет-провайдер". Щодо первісного американського проекту, то за ним, цілком можливо, непорушно закріпиться "Інтернет". В офіційних текстах довше заціліє "Інтернет", а мовна стихія рухатиметься в бік "інтернету". З часом словники почнуть фіксувати написання з малої літери -- як окреме значення або з позначкою "розм."
Паралельно форуми повнитимуться дискусіями, дебатами, розтлумаченнями й аргументацією. За кількістю переглядів ця тема стане №1. Можливі голосування, емоції й розчарування. Мова рухатиметься вперед.