Сторінка 1 з 1

Родина-мать

Додано: Пон червня 20, 2011 4:02 pm
elenavig
Доброго дня, шановне панство. Як перекладається на українську "Родина-мать"? Чула тільки дослівний переклад: Батьківщина-мати (матір), ба, навіть, Вітчизна-матір.

Re: Родина-мать

Додано: Пон червня 20, 2011 9:01 pm
Усезнайко
Ненька Україна.

Re: Родина-мать

Додано: Вів червня 21, 2011 11:03 am
Кувалда
В АС: Отцовская земля́ – ба́тьківщина. Имущество, доставшееся от предков – предкі́вщи́на. Имущество, оставшееся от отца – ба́тькі́вщи́на, отці́вщина, (от матери) матери́зна, (от брата) братівщи́на, (от деда) діді́вщи́на, діди́зна. Насле́дство – спа́дщина, спа́док (-дку) и (мн.) спа́дки (-ків), (гал.) діди́цтво; специальнее: (от предков) предкі́вщи́на, (от деда) діди́зна, діді́вщи́на, (от бабки) баби́зна, бабі́вщина, (от отца) ба́тькі́вщи́на, отці́вщина, (от матери) матери́зна, (от брата) братови́зна, браті́вщи́на, (от сестры) сестрі́вщи́на, (от свёкра) свекрі́вщи́на, (от тестя) тесті́вщи́на.
А в Грінченка: Батьківщина, -ни, ж.
1) Наслѣдство отъ отца. Попропивав усю батьківщину. Кв. Нам батьківщини не ділити. Намъ не изъ-за чего ссориться. Ном. № 3313.
2) Родовое имущество. Переносно: наслѣдіе отъ предковъ. ЗОЮР. I. 80. Гине слава, батьківщина. Шевч.
Хоч в українській є й слово "батьки", але коли до слова, де в основі "батько" ствиться означальне слово "мати" - це трохи дивно 8-)
Погоджуюся з Усезнайковим варіянтом (що стосується України). Або загалом "рідна Батьківщина, Вітчизна"

Re: Родина-мать

Додано: Чет вересня 08, 2011 12:19 pm
elenavig
Дякую! А якщо ідеться про монумент у Києві - про жінку з мечем та щитом?

Re: Родина-мать

Додано: Чет вересня 08, 2011 2:19 pm
Кувалда
найчастіше її називають "баба з мечем".
Але якщо Вам треба це для офіційного документа, то пишіть, як її назвивають офіційно: "Батьківщина-мати" чи навіть "Батьківщина-Мати"

Re: Родина-мать

Додано: Чет грудня 01, 2011 2:34 pm
Кувалда
надибав ще дві назви :) .
"Не забуду, як до Києва на відкриття нашої залізної «Венери з ножем» приїхав сам Генеральний секретар товариш Леонід Ілліч Брєжнєв – якраз той випадок, коли притомних людей у процесі та навколо нього не спостерігалося взагалі. Серед них панувало не почуття відповідальності, не страх, не мобілізація, то була неприхована паніка. Здавалось, якби наказали, всі кинулися б, як в анекдоті, фарбувати траву. Звісно, останні штрихи наводили, коли кортеж генсека вже наближався до Лаврентіївни, як її негайно охрестили. Ніколи не забуду обличчя тих бідолах, включно із зазвичай незворушною пикою нашого намісника від Політбюро. Чого вони боялися? Генеральний секретар усе одно вже нічого не тямив і не пам’ятав. Вони боялися, бо інакше не могли й не вміли" (Ю.Макаров).

Re: Родина-мать

Додано: Вів січня 31, 2012 11:20 am
Анат
Чув і мені більше подобається - Баба з затулою.