Весть

Обговорення нових та наявних статей сучасного словника
Відповісти
4ydo_kid
Повідомлень: 22
З нами з: Сер листопада 03, 2010 12:24 pm

Весть

Повідомлення 4ydo_kid »

Пропавший без вести
• юридичний термін, що визначає становище людини, про місце знаходження якої немає достовірної інформації.
• Хто або що-небудь безслідно зник, зникло. Перестав бути видним.

Український відповідник: зникнув безвісти

Синоніми: діватися, запропав, запропастився, зниклий, як у воду канув, як крізь землю провалився, загубився, пропав з очей, біс злизав, тільки й бачили, слід пропав, зникнути з горизонту, і чутка пропала.

Приклади:
• Назар завернув за ріг й пропав з очей(М Лазорський)
• Люданський тільки щ був тут і десь дівся, мов крізь землю провалився (М.Кропивницький)
• треба вам сказати, що як тільки прокотив возик з писарем, то усі наче крізь землю пропали (Марко Вовчок)
• Певності дожидаємо — плачемо. Сумуємо що Катрі слід запав. (М.Вовчок)
• там ти якось ні з сього ні з того щез із нашого горизонту, так безслідно пропав. (І.Франко)
Словник фразеологізмів укр. мови/уклад.: В.М.Білоношенко та ін. - К.:Наукова думка, 2003. - 1104с.

Словники:
• Пропавший без вести— юридический термин, определяющий положение человека, о местонахождении которого нет достоверной информации. Википедия http://ru.wikipedia.org/wiki/Пропавший_ ... ий_термин)

• наче крізь землю провалився — раптово безслідно зник. (ст.571)
• Пропадати з очей — переставати бути видним. (ст.577)
• слід пропав — хто, щш-небудь безслідно зникло, зник. (ст.663)
• зникнути з горизонту — переставати з*являтися десь. (ст.270)
Словник фразеологізмів укр. мови/уклад.: В.М.Білоношенко та ін. - К.:Наукова думка, 2003. - 1104с.
3.
• зник безвісти - біс злизав, тільки й бачили, і сліду не лишилося. (ст.826)
• і чутка пропала — безслідно зник. Загубився. (ст. 960)
Фраз. Словник укр.мови/ уклад.: В.М,Білоношенко та ін. - К.:Наукова думка, 1993. - 984с.
Усезнайко
Повідомлень: 529
З нами з: Нед червня 28, 2009 12:29 am

Re: Весть

Повідомлення Усезнайко »

Оце безвісти якось надто натягнуто за вуха. Зрештою, в інших мовах(більшості) панують терміни, як зникла(відсутня) особа(людина, персона).
Ніхто не знає стільки, скільки не знаю я.
Кувалда
Редактор
Повідомлень: 5832
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:33 pm

Re: Весть

Повідомлення Кувалда »

4ydo_kid, стосовно юридичного терміна — погоджуюсь. А от стосовно "Хто або що-небудь безслідно зник, зникло. Перестав бути видним", то є питання 8-) . Пропавший безвести перетинається з исчезнувшим бесследно, але це не одне й теж. Якщо Ви за кимось ідете назирці й він/вона раптово зникає, то стосовно нього/неї — залежно від Вашої до цієї людини симпатії — можна сказати: біс злизав чи мов крізь землю провалився (бесследно исчез). Але про "пропавших безвести" загалом так не кажуть. Наведені приклади будуть в статті "Пропадать". Про всяк випадок — Білоноженко.
Краєзнавцю, думаю, можна записати відповідник — зникла людина, але тут слід враховувати, що зниклою людиною, скажімо, може бути й та, що чкурнула з місця пригоди.
краєзнавець
Повідомлень: 1091
З нами з: Сер червня 23, 2010 10:34 am

Re: Весть

Повідомлення краєзнавець »

Дивно, в статті Весть йде дискусия не про весть, а про без вести... ;)
До весть найближче - це вість (відома колись газета "Вісті", та й сьогоднішні "Сільські вісті") або трохи дальше - звістка (повний відповідний известию .
Що ж до без вести (пропавший), то повним відповідником (може й єдиним) тут є безвісно (зниклий), і саме цього слова я поки що в цій дискусій не бачу.
Кувалда
Редактор
Повідомлень: 5832
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:33 pm

Re: Весть

Повідомлення Кувалда »

у нас невеликий вибір, краєзнавцю. ми розглядаємо сполуку "пропавший без вести", яку ми можемо приписати до однієї з трьох статтей: пропавший, без, весть. я вибрав весть. і безвісний в статті є. чи Ви хочете до нього ще доточити зниклий? так це олія олійна ;)
Відповісти

Повернутись до “Обговорення статей”