Їх — їхній

Питання та відповіді щодо української мови

Модератор: Анатолій

Усезнайко
Повідомлень: 529
З нами з: Нед червня 28, 2009 12:29 am

Re: Їх — їхній

Повідомлення Усезнайко »

Я керуюсь дуже простим правилом і вам раджу: їхнє стосується лише живих істот. Прикро, що цього мовознавці таки не висвітили.
Ніхто не знає стільки, скільки не знаю я.
Наталя

Re: Їх — їхній

Повідомлення Наталя »

Усезнайко писав:Я керуюсь дуже простим правилом і вам раджу: їхнє стосується лише живих істот. Прикро, що цього мовознавці таки не висвітили.
Щось не бачу ніякої логіки.
Усезнайко
Повідомлень: 529
З нами з: Нед червня 28, 2009 12:29 am

Re: Їх — їхній

Повідомлення Усезнайко »

Наталя писав:Щось не бачу ніякої логіки.
Самі спробуйте. Наприклад, батьківські гроші та бюджетні гроші. В обох випадках будемо писати їхні гроші? Еге ж, не звучить.

Логіка полягає в питанні, адже їхнє відповідає на питання чиє, а не киє, бо нема такого.
Ніхто не знає стільки, скільки не знаю я.
Cherepaxa
Повідомлень: 133
З нами з: Чет жовтня 28, 2010 4:11 pm

Re: Їх — їхній

Повідомлення Cherepaxa »

Усезнайко писав:Самі спробуйте. Наприклад, батьківські гроші та бюджетні гроші. В обох випадках будемо писати їхні гроші? Еге ж, не звучить.

Логіка полягає в питанні, адже їхнє відповідає на питання чиє, а не киє, бо нема такого.
Шановний Мовознайку :),
де Ви таке знайшли (що займ.їхній стосується тільки істот)?
Я, приміром, ніде такого не читала й не чула.
Наталя

Re: Їх — їхній

Повідомлення Наталя »

Усезнайко писав:
Наталя писав:Щось не бачу ніякої логіки.
Самі спробуйте. Наприклад, батьківські гроші та бюджетні гроші. В обох випадках будемо писати їхні гроші? Еге ж, не звучить.
Логіка полягає в питанні, адже їхнє відповідає на питання чиє, а не киє, бо нема такого.
Бюджетні гроші - їх гроші? :? Родовий або знахідний відмінок множини від займенника вони???
лекс
Повідомлень: 610
З нами з: П'ят червня 26, 2009 7:23 pm

Re: Їх — їхній

Повідомлення лекс »

Дискусія точиться над тим, що вибрати — їхній чи їх — у таким, наприклад, реченнях:
1. Громадські закони: їх / їхні суть і специфіка.
2.Цільові перевірки базових автопідприємств щодо виконання ними договірних умов з перевізниками (зберігання транспортних засобів, їх / їхні ремонт та належне утримання) теж «виловили» не один факт формального ставлення до прописаних у законі вимог (з газети).
3. Що ж до самих переїздів, то в їх / їхні експлуатаційному утриманні чимало недоліків (з газети).
4. Залишалося встановити контроль за підозрюваними й розпочати їх / їхні оперативну розробку (з газети).
5. Дещо незвичайна обстановка панувала того дня на базі дислокації запорізького спецпідрозділу швидкого реагування «Беркут». Щоденний суворий порядок та дисципліну порушували… дітлахи. Їх / їхні галасливі веселі зграйки метушилися усюди: біля БТРів, в учбовому класі спецпідрозділу та й просто у дворі (з газети).

Тобто там, де не відчувається чітко присвійність.
Спробую точніше сформулювати правило, що я його виклав раніше в цій гілці.
---------------------------
Якщо від головного слова до означення можна поставити питання чий? чия? чиє? чиї?, слід вживати їхній/-я/-є/-ї. В інших випадках вживаємо їх.
Примітка: Чий? і подібні питання стосуються не тільки власне "присвійності", а також випадків, коли йдеться про ознаку, властивість, частину об'єкта, позначеного головним словом. Об'єкт може бути істотою або неістотою.
--------------------------
Розгляньмо повищі приклади.
1. "Суть" чи "специфіка" законів є властивістю законів, тому пишемо їхні. Питання чия суть/спотворення? можливі.
2. "Ремонт транспортних засобів" - питання чий ремонт? тут неможливе. Ремонт не є ознакою, властивістю чи частиною цих засобів. Отож, їх ремонт.
3. "Експлуатаційне утримання переїздів" - чиє утримання? тут неможливе. Утримання не є ознакою, властивістю чи частиною переїздів. Отож, їх утримання.
4. "Розробка підозрюваних" - чия розробка? неможливе. "Розробка" не є ознакою, властивістю чи частиною підозрюваних, тому їх розробка.
5. "Веселі зграйки дітлахів" - чиї зграйки? тут неможливе. Зграйки не є ознакою, властивістю чи частиною дітлахів, тому їх зграйки.
Прошу критикувати :)
Усезнайко
Повідомлень: 529
З нами з: Нед червня 28, 2009 12:29 am

Re: Їх — їхній

Повідомлення Усезнайко »

Cherepaxa писав:Я, приміром, ніде такого не читала й не чула.
Даруйте, я колись давно запам'ятав таке для полегшеного розуміння, тепер уже й сам не згадаю звідки узяв.
Наталя писав:Бюджетні гроші - їх гроші? :? Родовий або знахідний відмінок множини від займенника вони???
Чому й ні, це ж приклад. У цьому й увесь парадокс, що предметам, явищам, поняттям фактично нічого не належить. Але спосіб пана лекса універсальніший — через питання чиє(ї,я,ю) проти чого, кого. Просто інколи додумають, що їхнє(ї,я,ю) відповідає на питання кого, тому й не даремно я згадав про киє(ї,я,ю).
лекс писав:Прошу критикувати
Усе правильно, але пояснення надто довге. Не легше було написати: перевірити на чиє чи кого, чого?
Ніхто не знає стільки, скільки не знаю я.
Наталя

Re: Їх — їхній

Повідомлення Наталя »

Як на мене, вживання їх доречне лише тоді, коли чітко виражений родовий відмінок від займенника 3-ї особи множини вони. Як, приміром, у цих прикладах:
Загінщики підкотили під браму кілька возів соломи і підпалили їх (І.Нечуй-Левицький);
З товаришами легко зійшовся, розважає їх різними витівками (О.Гончар);
Дорога між дубів через містки з осики – За тиждень знову їх лаштують лісники (М.Руденко).


У решті випадків варто налягати на займенник їхній як присвійний - "належний їм":
Вона нагадала йому всі їхні дитячі забави (М.Коцюбинський);
І поїзди летять, уквітчані стрічками... Куди прослалася щаслива їхня путь? (В.Сосюра).


Звісно, трапляється, що і їх вживається в значенні їхній. Але рідко. І щоб уникнути плутанини, ліпше, на мою думку, у подібних прикладах додержуватись присвійного займенника їхній.
Усезнайко
Повідомлень: 529
З нами з: Нед червня 28, 2009 12:29 am

Re: Їх — їхній

Повідомлення Усезнайко »

Наталя писав:Звісно, трапляється, що і їх вживається в значенні їхній. Але рідко. І щоб уникнути плутанини, ліпше, на мою думку, у подібних прикладах додержуватись присвійного займенника їхній.
Тобто в реченні, що писав пан Анатолій, за вашою логікою, потрібно їхній?
…зберігання транспортних засобів, їх ремонт та належне утримання…
Тут ремонт відповідає на питання чого, а не чий.
Ніхто не знає стільки, скільки не знаю я.
Netti
Повідомлень: 50
З нами з: Чет квітня 18, 2013 3:44 pm

Re: Їх — їхній

Повідомлення Netti »

Скажіть, будь ласка, чи правильно казати "на їхню думку"? Чи все ж "на їх думку"? (Я вже починаю "роздвоюватись": думка чия? -- їхня; думка кого? -- вчених...)
Відповісти

Повернутись до “Мовні консультації”