Міністрант

Тут обговорюються статті тлумачно-стилістичного словника r2u
Відповісти
Анатолій
Повідомлень: 4735
З нами з: Чет червня 18, 2009 4:16 pm

Міністрант

Повідомлення Анатолій »

Міністра́нт, -а, чол. У Римо-католицькій церкві — помічник священика під час меси та інших богослужінь (переважно хлопець, юнак), що не належить до кліру.
[1. Але... Це ж — не костел! Це — просто мізерна й убога сільська капличка! І в ній — всього тільки двоє людей: згорблений, сивий панотець, що мимрить та шамкає якісь слова, та босий міністрант... (Наталя Королева, «Вітраж»). 2. Другий Ватиканський Собор в конституції Sacrosanctum Concilium виділив служіння міністранта, як одну з літургійнних функцій. А згідно Кодексу Канонічного Права 1983 р. обовязки міністранта може виконувати кожний мирян-католик (із сайту rkc-perechin.ucoz.ua).]
Востаннє редагувалось Пон березня 23, 2015 4:31 pm користувачем Анатолій, всього редагувалось 1 раз.
I_Dominik
Повідомлень: 388
З нами з: Сер березня 18, 2015 4:34 am

Re: Міністрант

Повідомлення I_Dominik »

Слід додати, що 'міністрант' (від латинського ministro - служити, англійське altar boy) то є помічник священика під час меси та інших богослужінь (переважно хлопець, юнак), що не належить до кліру - в православній церкві 'вівтарник', 'прислужник'.
Анатолій
Повідомлень: 4735
З нами з: Чет червня 18, 2009 4:16 pm

Re: Міністрант

Повідомлення Анатолій »

http://www.anna.oleh-sj.com/Ministranty.html:
У 1755 р. Папа Бенедикт XIV заборонив жінкам служити при вівтарі. У 1965 р. в Німеччині з'явилися дівчата-міністрантки. Ватикан повторно забороняв жінкам служити при вівтарі у 1970 і 1980 р. З 1983р. (появи нового Церковного Права) міністрантами можуть бути також дівчата (за згодою місцевого єпископа-ординарія). Оскільки ця норма Права для багатьох була не зовсім зрозумілою, то Папа Іоанн Павло ІІ у 1992 р. офіційно пояснив цю норму як дозвіл жінкам служити при вівтарі.

Виходить, не тільки юнаки, а й дівчата.
I_Dominik
Повідомлень: 388
З нами з: Сер березня 18, 2015 4:34 am

Re: Міністрант

Повідомлення I_Dominik »

Я є і завжди був римо-католиком. Що з поміж традиційних католиків Європи, а що серед 'здичавілих' католиків Америки жінкам найбільше що є дозволено робити при вівтарі то співати псальм між першим і другим читанням, і 'Аллелуя' перед читанням Євангелії. Навіть англoмовна офіційна назва міністранта 'altar boy' виразно вказує на те. що то хлопець. Через те, що в деяких місцевих дієцезіях Анґліканської церкви дозволили жінкам обіймати найвищі церковні посади, чи будемо трактувати слово 'єпископ/архиєпископ' як 'чоловік/жінка що обіймає посаду керівника дієцезії/архидієцезії', і 'священик' як 'чоловік/жінка' що має дозвіл відправляти/служити таїнство св. Меси/св. Літурґії?
Католицькою церквою також дано дозвіл на те, що за відсутності священика в разі потреби персесічний католик може уділити таїнство Хреста людині, якщо тій загрожує смерть без хрещеня, але ми ж надалі вважаємо і кажемо що тільки священик може і має хрестити людину!
Тому резюмуючи, я все ж схильний до того, що міністрант це традиційно хлопець, а не дорослий чоловік (як, наприклад лектор), дівчина, чи жінка (як, на приклад канторка).
Анатолій
Повідомлень: 4735
З нами з: Чет червня 18, 2009 4:16 pm

Re: Міністрант

Повідомлення Анатолій »

Поправлено й додано статтю в ТСС.

Я б не згадував таке: в православній церкві 'вівтарник', 'прислужник', бо а) вівтарники є ще й у греко-католицькій церкві, б) вівтарник, прислужник не повністю відповідають слову "міністрант".
Відповісти

Повернутись до “Обговорення статей тлумачного”