Велика чи мала буква - Інтернет чи інтернет?

Тут обговорюють чинний правопис та шляхи його розвитку

Модератор: Анатолій

Відповісти
Анатолій
Повідомлень: 4735
З нами з: Чет червня 18, 2009 4:16 pm

Велика чи мала буква - Інтернет чи інтернет?

Повідомлення Анатолій »

Як вважаєте, як правильно писати: "Інтернет", як орфографічному словнику, словнику-довіднику "Велика чи мала літера?", чи "інтернет", все ж таки це річ досить буденна, як телебачення, радіо тощо?
Сашко
Повідомлень: 13
З нами з: Сер червня 17, 2009 4:22 pm
Звідки: Боярка, Україна

Re: Велика чи мала буква - Інтернет чи інтернет?

Повідомлення Сашко »

Слово «інтернет» потрібно писати з великої літери в тому випадку, коли мова йде про комп’ютерну мережу «Internet», що була створена в 60-х роках в межах одного з проектів Міністерства оборони США. Це була одна з багатьох створених тоді мереж, кожна з яких мала своє власне ім’я. Мережі «Інтернет» судилося стати загальним стандартом, тому її власна назва стала загальною. А загальна назва технології має писатись з маленької літери.

Також це питання обговорювали тут: http://r2u.org.ua/forum/viewtopic.php?f=10&t=11

Ще приклади подібного перетворення власної назви на загальну: аспірін, термос, памперс, вазелін, рентген, вінчестер, кондом, прімус, скотч... Перелік можна продовжувати. Всі ці слова пишуться з маленької літери в усіх випадках, окрім тих, коли мається на увазі конкретна торгова марка або прізвище винахідника.

П.С.
Монгольською мовою ксерокс буде кенон. Тому що ксерокси марки «Canon» з’явились в Монголії першими.
Усезнайко
Повідомлень: 529
З нами з: Нед червня 28, 2009 12:29 am

Re: Велика чи мала буква - Інтернет чи інтернет?

Повідомлення Усезнайко »

Сашко писав:Слово «інтернет» потрібно писати з великої літери в тому випадку, коли мова йде про комп’ютерну мережу «Internet», що була створена в 60-х роках в межах одного з проектів Міністерства оборони США.
Щось неконкретно вказано. Я зараз користуюсь інтернетом, а не Інтернет чи Інтернетом. Легше написати, що майже завжди з маленької, а з великої лише тоді, коли йдеться про сам проект як його власну назву, тому офіційно з маленької. А, наприклад, існує підприємство з назвою „Вітер“, але про це нічого не вказано в словнику за словом «вітер». Сподіваюсь, логіка зрозуміла.
Ніхто не знає стільки, скільки не знаю я.
Наталя

Re: Велика чи мала буква - Інтернет чи інтернет?

Повідомлення Наталя »

Цікава дискусія із цього питання точилася на форумі словника.нет. http://forum.slovnyk.ua/index.php?showt ... 0%ED%E5%F2
лекс
Повідомлень: 610
З нами з: П'ят червня 26, 2009 7:23 pm

Re: Велика чи мала буква - Інтернет чи інтернет?

Повідомлення лекс »

Факти: З великої Інтернет пишуть за традицією, взоруючи на англ. the Internet. Таке написання, звісно, можна підігнати під якесь правило, але традиція -- таки визначальний чинник цієї практики. Однак із повсюдним поширенням цієї технології все частіше стали писати з маленької "інтернет". Подекуди пробують обґрунтувати відмінність у значенні між "Інтернетом" та "інтернетом".
Питання: Яка із цих тенденцій переможе?
Відповідь-прогноз: Цілком імовірно, що два написання деякий час конкуруватимуть. Пуристи, традиціоналісти й фахівці з культури мови (ну, і ще ті, хто має власне переконання), можливо, наполягатимуть, що треба "Інтернет", принаймні в деяких випадках. Малу літеру вже обґрунтовано в офіційній відповіді Інституту укр. мови -- див. http://www.dt.ua/3000/3680/45828/ (читати знизу). Тому колись "інтернет" таки потрапить до словника - як не їхнього, то іншого, як не паперового, то онлайнового. У цій відповіді сказано, що "Інтернет" пишемо, коли йдеться про власну назву глобальної мережі (в Інтернеті), а "інтернет" - коли йдеться про "вид зв'язку" (користуватися інтернетом). Але ж у другому випадку можна так само написати користуватися Інтернетом, наполягаючи, що мається на увазі "власна назва...". Таких випадків буде чимало, бо саме глобальна мережа й забезпечує цей вид зв'язку.
Розмежувати два значення не завжди легко, а інколи й неможливо. Тому в деяких випадках обидва написання будуть вважати прийнятними, а що буденніший і поширеніший буде І/інтернет, то все частіше писатимуть з малої. Цьому сприятиме й дальше поширення слів на кшталт "інтернет-видання", "інтернет-кафе", "інтернет-провайдер". Щодо первісного американського проекту, то за ним, цілком можливо, непорушно закріпиться "Інтернет". В офіційних текстах довше заціліє "Інтернет", а мовна стихія рухатиметься в бік "інтернету". З часом словники почнуть фіксувати написання з малої літери -- як окреме значення або з позначкою "розм."
Паралельно форуми повнитимуться дискусіями, дебатами, розтлумаченнями й аргументацією. За кількістю переглядів ця тема стане №1. Можливі голосування, емоції й розчарування. Мова рухатиметься вперед.
Відповісти

Повернутись до “Питання правопису”