чисельність тварин: чисельний вид

Питання та відповіді щодо української мови

Модератор: Анатолій

zag
Повідомлень: 51
З нами з: Суб березня 05, 2011 2:40 am

чисельність тварин: чисельний вид

Повідомлення zag »

шановні мовознавці,
як не дивно, на форумі не знайшов слів "чисельний", "численний". знаю, що вам пояснення цього вже, мабуть, набридли. але дуже прошу.... бо знову виникла дискусія між моїми колегами-зоологами....

якщо ми проводимо обліки тварин у природі, то чи оцінюємо "чисельність", обліки чисельності? хіба ні? не "численність" же? якщо оцінюємо відносно частоту трапляння (окрема історія з цим терміном...), то говоримо про "більш чисельний" чи просто "численніший" вид? ну хіба ні? щось у статтях та у мережі занадто багато неоднозначних пояснень.

напр. "уроки державної мови"
11. Чисельний – числовий – численний. Чисельний – який складається з великої кількості чого-небудь, який бував часто, проводиться багато разів. Чисельний колектив. Численний – виражений у якій-небудь кількості. Численні збори.
не задумуючись, пишу у статтях про "обліки чисельності" (мишей, лисиць, кажанів). а у висновках пишемо про те, що вид А порівняно з Б є "більш чисельним", "чисельніший". правильно? коли розрізняємо категорії, то пишемо "1 - рідкісний, 2 - звичайний, 3 - чисельний, 4 - ....". і подаємо числові значення: "1-2 зустрічі на добу", "1-2 ос./100 пасток", "зловлено 123 екз." все правильно? чи все ж "наявний у великій кількості" = "численний"? (Антоненко-Давидович)

і, може, у шкалі категорій після "3 - чисельний" ставити "4 - численний" (вид)? думаю, що це помилка...

дякую за відповідь
Кувалда
Редактор
Повідомлень: 5809
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:33 pm

Re: чисельність тварин: чисельний вид

Повідомлення Кувалда »

zag писав:якщо ми проводимо обліки тварин у природі, то чи оцінюємо "чисельність", обліки чисельності? хіба ні? не "численність" же?
Ви оцінюєте чисельність. А оцінивши її, Ви робити висновок про численність або нечисленність :D (російською - много- і малочисленность)
більш чисельний - це як більш цифровий ;) Ви можете сказати "чисельна перевага", але не "чисельніша". хоч я Вас в останньому випадку зрозумію 8-) , але це як "кількісніша".
zag писав:то говоримо про "більш чисельний" чи просто "численіший" вид?

Про більш чисельний вище. Стосовно "численнішого". Тут я бачу один нюанс. Загалом, якщо дотримуватися букви, то це слово можна вживати для порівняння двох численних (многочисленных) видів - представників якого більше, той і численніший. Але, де межа, з якої починається численність (многочисленность): 100, 500, 1000.... :roll: Можливо, для дуже вже нечисленних видів, на кшталт якихось черепах, яких декілька чи десятки, варто вживати якийсь окремий термін. Тобто це швидше питання вже не мовне ;) .
Кувалда
Редактор
Повідомлень: 5809
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:33 pm

Re: чисельність тварин: чисельний вид

Повідомлення Кувалда »

а-а, перепрошую. пропустив. стосовно 3) - це помилка. численний - може бути. просто я не знаю, що там під 4) ;)
zag
Повідомлень: 51
З нами з: Суб березня 05, 2011 2:40 am

Re: чисельність тварин: чисельний вид

Повідомлення zag »

дякую. буду перетравлювати ))))

поки травлю, колега пише, прочитавши те, що вгорі:
ju: мені здається, коли ти вказуєш конкретні цифри - то чисельний,
а коли не знаєш, і близько і йде мова просто про мало чи багато, то численний
Zag: категорія має бути з чітким позначенням, незалежно від цифри
ju: якщо у статтях подається бал від 100 до 1000 особин - 1й бал, від 1000 - до 2000 - 2й, то чисельний, бо точно відомо скільки. ці поняття, як на мене, номінальні
===========

мабуть, треба буде змиритися, що оцінюю чисельність, а отримую численність...

тобто
низька чисельність = нечисленність = нечисленний - може бути...
висока (велика) чисельність = численність = численний - може бути...
і все може бути стосовно виду (популяції).

а стосовно видів?
якщо десь там живе багато видів метеликів = то метелики численні (за видовим багатством, не за чисельністю).
виходить, що в однині "численний" = це коли за кількістю особин, а у множині = то за кількістю видів:
численні миші = то коли їх багато видів? а численна миша :D (численний вид) = то коли велика чисельність.
zag
Повідомлень: 51
З нами з: Суб березня 05, 2011 2:40 am

Re: чисельність тварин: чисельний вид

Повідомлення zag »

от мені пишуть, що тут було таки правильно. а я вже після відповіді п. Кувалди думаю, що неправильно...
Вкладення
категорії чисельності дрібних ссавців
категорії чисельності дрібних ссавців
zag-2002-baly.png (13.16 Кіб) Переглянуто 9666 разів
Igor Polishchuk
Повідомлень: 1
З нами з: Чет січня 10, 2013 1:05 am

Re: чисельність тварин: чисельний вид

Повідомлення Igor Polishchuk »

КІ́ЛЬКІСНИЙ, ЧИСЛОВИ́Й, ЧИСЕ́ЛЬНИЙ. - Заодно продумайте хоч кількісний склад майбутньої дослідної комісії (І. Ле); Чисельна перевага була на боці гімназистів (С. Добровольський).

Численний – ВЕЛИ́КИЙ (який перевищує інші подібні кількістю), ЧИМА́ЛИ́Й, НЕМАЛИ́Й, ЗНАЧНИ́Й, ЧИСЛЕ́ННИЙ, СЕРЙО́ЗНИЙ, ВЕЛИЧЕ́ЗНИЙ підсил., ВЕЛЕТЕ́НСЬКИЙ підсил., ПРЕВЕЛИ́КИЙ підсил., КОЛОСА́ЛЬНИЙ підсил., ГРАНДІО́ЗНИЙ підсил., НЕЗЛІЧЕ́ННИЙ підсил., НЕЗЛІЧИ́МИЙ підсил., НЕЗЧИСЛЕ́ННИЙ підсил., ВЕЛИЧЕ́ННИЙ розм. підсил., НЕСОСВІТЕ́ННИЙ розм. підсил., СТРАШНИ́Й розм. підсил., ТИ́СЯЧНИЙ розм., ВА́ЛЬНИЙ діал. Вона жила великою сім'єю, з дочками, сиротами-внуками (Панас Мирний); Коли поїзд зупинився на станції Жмеринка, до нього відразу ж підійшов чималий гурт залізничників (М. Стельмах); Треба, щоб військо стояло напоготові побіля границі [кордону], та ще, щоб немала і сила (Г. Квітка-Основ'яненко); Противник теж підкинув значні сили піхоти (О. Гончар); Там [у Петрівцях] була численна й добра книгозбірня (Н. Рибак); Серйозних втрат зазнав ворог від наших військових флотилій (з журналу); Розгромлені в запеклих боях, котились за Дніпро величезні гітлерівські полчища (О. Довженко); Кругом хати росли старі велетенські волоські горіхи (І. Нечуй-Левицький); Каже [внук], ніби то далекі світи, превелике множество [кількість] планет (І. Цюпа); В момент атомного вибуху виділяється колосальна кількість енергії (з журналу); Грандіозна маніфестація виходить на вулиці... (І. Микитенко); Війна принесла народові незліченні біди, нечувані руйнування (І. Цюпа); По отавах і зайвих полях паслись незлічимі гурти овець (Д. Мордовець); Немов незчисленні орди дикунів-велетнів,.. шуміли сосни (С. Васильченко); Заспівав [співець], і юрба величенна, Мов життя на той час запинила [зупинила] (Леся Українка); Квитки [до театру] коштують, мабуть, суму несосвітенну (О. Полторацький); І дворянства страшну силу У мундирах розплодила (Т. Шевченко); Він, мов справжній суддя слідчий, не переставав тягти з нього жили тисячними питаннями (І. Франко); Не ножем, а гарматами воює, то є ціла армія вальна (Л. Українка).
Кувалда
Редактор
Повідомлень: 5809
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:33 pm

Re: чисельність тварин: чисельний вид

Повідомлення Кувалда »

трохи на купу все звалено ;)
Щодо Вашого колеги ju – він помиляється, щодо змісту "чисельного". "Чисельний" свідчить про числовий вимір чогось, а не вказує на конкретне число.
zag писав:мабуть, треба буде змиритися, що оцінюю чисельність, а отримую численність...
Не знаю, хто автор, але він має рацію (тільки замість отримую - дістаю ;) ). Оцінивши число, робимо висновок велике воно, чи мале, а отже, кажемо про нечисленність/численність.
далі правильно аж до видів.
zag писав:якщо десь там живе багато видів метеликів = то метелики численні (за видовим багатством, не за чисельністю).
у цьому випадку тре’ говорити про численні види метеликів (не суттєво, скільки метеликів в кожному виді)
zag писав:виходить, що в однині "численний" = це коли за кількістю особин, а у множині = то за кількістю видів:
численні миші = то коли їх багато видів? а численна миша :D (численний вид) = то коли велика чисельність.
численні миші бігали по хаті – багато мишей (не йдеться видів);
численний вид миші – вид миші, в якому велика кількість членів, так би мовити :mrgreen:
В таблиці 3 неправильний останній рядок. Має бути численний. Все, що вимірюється числами, стосується чисельного. Порівнюючи рідкісний, нечисленний і численний види, ми вказуємо на чисельну перевагу останнього над першими.

Стосовно зауваги Igor Polishchuk, то досить обмежитися першими двома рядками. Далі ідуть синоніми, які не завжди припасуєш до потрібних в зоології випадків. Але якщо загалом - так.
Дмитро
Повідомлень: 136
З нами з: Вів грудня 04, 2012 7:10 pm

Re: чисельність тварин: чисельний вид

Повідомлення Дмитро »

zag писав:не задумуючись, пишу у статтях про "обліки чисельності" (мишей, лисиць, кажанів). а у висновках пишемо про те, що вид А порівняно з Б є "більш чисельним", "чисельніший".
Бачте, тут як з ціною. Не знаю, чи є такий товар, що коштує одну копійку, але даймо на теє, що є. Тоді товар, який коштує дві копійки, буде дорожчий за копійчаний товар, хоч узагалі дві копійки — це недорого. Тож нечисленний вид з двох особин буде численніший за вид з однієї особини.
zag
Повідомлень: 51
З нами з: Суб березня 05, 2011 2:40 am

Re: чисельність тварин: чисельний вид

Повідомлення zag »

дякую красно!
zag
Повідомлень: 51
З нами з: Суб березня 05, 2011 2:40 am

Re: чисельність тварин: чисельний вид

Повідомлення zag »

ось фраза з довідника (на жаль, мого):
Види ніколи не бувають чисельними.
мова очевидно йде про те, що жодний з видів не демонструє високої чисельності популяцій, тобто "не є численним". мова не йде про видове багатство (чи то різноманіття) цієї групи. але, схоже, фраза некоректна і слово "чисельний" не доречне. так?
Відповісти

Повернутись до “Мовні консультації”