Віросповідання і віровизнання

Помилки, знайдені при перевірці української граматики, а також пропозиції з покращення

Модератор: Анатолій

Відповісти
Vital
Повідомлень: 37
З нами з: Нед квітня 05, 2020 2:02 am

Віросповідання і віровизнання

Повідомлення Vital »

"Віросповідання" - калька:
https://r2u.org.ua/s?w=%D0%B2%D0%B5%D1% ... ghlight=on

Правильно - вірови́знання́, ви́знання.
Andriy
Адміністратор сайту
Повідомлень: 3778
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:23 pm

Re: Віросповідання і віровизнання

Повідомлення Andriy »

В сучасній мові «сповідувати віру» — прийнятна (і стандартна) конструкція, тож віросповідання — добрий словотвір.
Vital
Повідомлень: 37
З нами з: Нед квітня 05, 2020 2:02 am

Re: Віросповідання і віровизнання

Повідомлення Vital »

Але вона взята з російської, вочевидь. Можна хоча б додати як варіант, щоб люди також використовували питомо українське слово.
Andriy
Адміністратор сайту
Повідомлень: 3778
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:23 pm

Re: Віросповідання і віровизнання

Повідомлення Andriy »

Проблема в тім, що люди цього не будуть використовувати, навіть якщо ми їм запропонуємо. Бо «визнавати віру»:
а) нікому не зрозуміло,
б) не дуже вдала конструкція (бо людина може визнавати якусь віру, але її не сповідувати).
Vital
Повідомлень: 37
З нами з: Нед квітня 05, 2020 2:02 am

Re: Віросповідання і віровизнання

Повідомлення Vital »

Ну, Ви ж не можете знати на 100%, що люди не будуть використовувати. Це лише прогнози. Є люди, що перейшли з російської та відразу почали вживати "громадськоСТИ" й "еТЕру", й ніколи у світі не можна було подумати, що так станеться. Хтось та й буде використовувати, як я от та інші, хто готові повертати старий правильний словниковий запас, не калькований. Принаймні як синонім можна додати.
Я вважаю, що якщо можна додати якщо не як помилку, а пропозицію поліпшення та очищення мови, то варто це зробити. Хоча б тому, що "Онлайн-коректор" це робить навіть у безплатній версії, а мені здається, що LT більш знаний і має більше можливости впливати на людей.
Andriy
Адміністратор сайту
Повідомлень: 3778
З нами з: Сер травня 27, 2009 8:23 pm

Re: Віросповідання і віровизнання

Повідомлення Andriy »

За інших обставин я би погодився з вашими аргументами, додати, як пропозицію поліпшення й дати вибирати користувачам.
Але в цьому конкретному випадку я не згоден, що «віровизнання» - кращий варіант. Ми дуже активно взоруємося на допогромні словники, але ми не беремо звідти 100%. Автори (навіть дуже авторитетні) можуть помилятися, мова змінюється, тож наше завдання — слідкувати, що вона змінювалася за українськими канонами, а не нав'язаними.
І якщо «сповідувати віру» — відповідає українським нормам, а «визнавати віру» є неоднозначним і може вводити в оману, то лишаємо «віросповідавання» як добрий варіант.
Відповісти

Повернутись до “Помилки і пропозиції”